Jakim hasłem określić miniony rok? - Wojciech Sumliński

 


To besprzecznie pana osobisty sukces, tylko dlaczego nie został on przekuty w sukces Polski? "Dobra zmiana" przeszkodziła, czy UW-ecja w Pałacu?

Jakim hasłem określić miniony rok?

Najtrafniejszym, pełnym, acz oszczędnym w objętości jest słowo. "prawda".

Prawda zwyciężyła 1 września, kiedy zapadł wyrok uniewinniający w sprawie "afery marszałkowej", kończący lata sądowej gehenny.

Prawda odniosła tryumf, gdy treści pojawiające się w wydanych książkach poczęły przebijać się ponownie do mediów, kiedy zaczęto swobodnie o nich mówić, co było nad wyraz dostrzegalne.

Wreszcie też - prawda zwycięża z przeprowadzeniem każdej kolejnej rozmowy, słuchając Państwa historii, gdzie wiele z nich zaczyna się od słów: "niegdyś w otaczającej, zakłamanej rzeczywistości nie byłem świadom - dziś już jestem", podobne też wyznania daje się spostrzec w komentarzach pod postami, w wiadomościach prywatnych, mailach.

W ten właśnie sposób w świecie, w którym przetrwanie było zwycięstwem, zrodziły się kolejne przyczółki w walce o idee, którym poświęcamy nasz czas i nasz los - w świecie, w którym domagając się prawdy często ryzykuje się wszystkim.

W tym miejscu warto przypomnieć słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego kazania służyć powinny za wzór codzienności:

Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy.

Jakby powiedział Winston Churchill, nie jest to koniec walki, nie jest początek końca, ani nawet koniec początku - to dopiero solidne podstawy pod wyjaśnienie kwestii zakłamanych, rozliczenie osób za nie odpowiedzialnych.

Jest do czego dążyć. W ten właśnie sposób kreują się plany na nadchodzący, 2017 rok. Równie pracowity, jak ten mijający, równie też "wojowniczy", bo w świecie, gdzie nadzieja jest walką - warto znaleźć w sobie siłę, by walczyć o to, w co się wierzy.

Dziękując za zaufanie i liczne wyrazy wsparcia, właśnie tej siły i tej nadziei, a nade wszystko Bożego Błogosławieństwa, życzę wszystkim Państwu w nowym, nadchodzącym, 2017 roku.

Wojciech Sumliński

04.01.2017r.
wPolityce

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet