Minister Andrzej Adamczyk zakazuje a PKP i tak płaci - Izabela Kacprzak

 


Urszula Domyślna 16 marca 2017 18:05
Panie Aleksandrze,
Właśnie się dowiadujemy "do czego są przygotowane polskie służby", zwłaszcza te pod ministerialnym nadzorem M. Błaszczaka. Czy pamięta Pan mój główny argument "za rządem PiS"? - Wyrażałam w nim ostrożną nadzieję, że ci z PiS przynajmniej nie będą kradli.

Niestety, kradną, w dodatku oficjele! ...
Minister Andrzej Adamczyk zakazuje a PKP i tak płaci
(pierwszy wniosek: zmienić wajchowego na nastawni "dobrej zmiany", bo nie kontroluje nie tylko Obcych, ale i swoich złodziei)

Wbrew zakazowi ministra poprzedni zarząd PKP wypłacił prawie całą kwotę kontraktu dla Sensus Group.

Nie 30 proc. kontraktu, jak zapewniał jeszcze dwa tygodnie temu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ale co najmniej 80 proc. wartości umowy na szkolenia pirotechniczne otrzymała firma Sensus Group od PKP. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", pieniądze przelano w trzech transzach, w tym dwie już po wydanym w sierpniu ub. roku zakazie ministra. Było to: 570 tys. zł netto (700 tys. zł brutto), które wyszły jeszcze w lipcu oraz kolejne: 380 tys. zł i 550 tys. zł plus VAT. Ostatni przelew miał pójść w listopadzie. O tym fakcie minister, któremu podlegają koleje, dowiedział się we wtorek po południu, po telefonie "Rzeczpospolitej" do rzecznika ministra Szymona Huptysia. Ani resort, ani koleje nie potrafią wyjaśnić, dlaczego zarząd spółki nie zastosował się do zakazu ministra.

Od lipca ubiegłego roku kontraktem na szkolenia z zagrożeń terroryzmem bombowym o wartości 1,9 mln zł, jaki podpisały PKP z nieznaną na rynku firmą Sensus Group z Warszawy, interesują się Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura. Dwa tygodnie temu zarzuty w tej sprawie usłyszał m.in. cały zarząd PKP, który wyraził zgodę na podpisanie umowy (został zdymisjonowany przez ministra infrastruktury), Robert T., funkcjonariusz BOR i Krzysztof K., dyrektor ds. bezpieczeństwa w PKP oraz właściciele dwóch spółek, które miały realizować umowę z kolejami.

Z zebranych przez służby dowodów wynika, że kontrakt był ustawiony pod warszawską spółkę bez doświadczenia w branży. Jej oferta powinna być odrzucona przez koleje. Dlaczego? Jak ujawniła "Rzeczpospolita" Sensus Group powstało faktycznie dopiero trzy dni po złożeniu oferty na szkolenie w PKP. Udziały w nieaktywnej spółce wydawniczej Best zarejestrowanej w 2004 r. kupił Sławomir W. i zmienił nazwę na Sensus. Dzięki temu spółka wykazała wieloletnie doświadczenie. Jak ustaliło CBA, policja zrobiłaby to dla PKP za darmo w ramach zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Sławomir W., właściciel Sensus Group, to były wspólnik i znajomy ówczesnych szefów służb - szefa BOR Andrzeja Pawlikowskiego i Piotra Małeckiego, szefa Agencji Wywiadu (obaj w niejasnych okolicznościach odeszli niedawno ze służb).

Po zatrzymaniach minister wydał oświadczenie, w którym zapewniał, że zablokował wypłatę 70 proc. wartości umowy. Ustaliliśmy, że to nieprawda. Gdy w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy resort Adamczyka o to, ile wypłacono spółce, odesłano nas do PKP. Rzeczniczka kolei Paulina Jankowska odmówiła jednak informacji, zasłaniając się dobrem śledztwa.

We środę rano w rozmowie z prowadzącym "Kwadrans polityczny" TVP minister Adamczyk przyznał, że "spółce Sensus Group wypłacono praktycznie całą sumę zapisaną w kontrakcie, bez 30 tys. zł". Adamczyk podkreślił, że "prezes PKP złamał zobowiązanie, które na niego nałożył". Zapowiedział też, skierowanie sprawy do prokuratury.

Śledczy są zdziwieni niewiedzą ministra. - Podejrzani od początku marca mają postawione zarzuty wyłudzenia 1,9 mln zł na szkodę PKP, a nie próby wyłudzenia, co oznacza, że te pieniądze otrzymali. Od początku było wiadomo, że kontrakt został praktycznie w 80 proc. wypłacony spółce - mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Pytamy Szymona Huptysia po raz kolejny, kiedy wypłacono pieniądze, kto o tym zdecydował, dlaczego i kiedy. Wczoraj w odpowiedzi dla "Rzeczpospolitej" Huptyś potwierdził, że "w sumie zrealizowano trzy płatności: jedna przed wydaniem polecenia o wstrzymaniu płatności i dwie po otrzymaniu i zignorowaniu tego polecenia" - odpisuje rzecznik. Nie odpowiada nam na pytanie, kto o tym zdecydował i dlaczego.

W sprawie pojawia się też wątek byłej księgowej Klubu Parlamentarnego PiS Ewy K., która miała niewielką ilość udziałów w spółce. Jak ujawnił wczoraj na Twitterze Leszek Kraskowski, były dziennikarz i doradca ministra Adamczyka, jej córka jest asystentką ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka. Nie ma dowodów, by Ewa K. brała udział w przestępczym procederze. - Osoba ta nie jest podejrzaną w śledztwie, nie mamy też informacji, by to ona podpisywała umowę z PKP - mówi nam prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledczy ustalają, co stało się z dwoma milionami złotych, które PKP wypłacił Sensus Group. Z ustaleń CBA wynika, że wykonanie umowy było praktycznie fikcyjne.

Izabela Kacprzak

Urszula Domyślna 16 marca 2017 18:44
MASZ CI LOS!
"Rosja nie chce współpracować z Polską w Grupie do Spraw Trudnych. Obwinia za to nasz kraj" - klik. ."Waszczu" nałoży włosiennicę i poczłapie na kolanach do Canossy?

rodakvision1 17 marca 2017 02:11

Pani Urszulo,
bez wątpienia musi to uczynić w towarzystwie eksperta od "spraw Rosyji", prof. Andrzeja Nowaka, szefa TPPR-bis, bo tylko wtedy IIIRP wykaże należytą uniżoność i gotowość do realizacji zaleceń Kremla. A że kradną? Ależ tak. Zawsze kradli, tylko na poziomie "terenu", gdzie wchodzili w tym celu w najbardziej egzotyczne "koalicje". Osobiście miałem nadzieję, że właśnie na szczeblu centralnym jest taka świadomość i że po zdobyciu władzy będzie ten proceder ukrócony. Tym czasem pod płaszczykiem realizacji "jedynie słusznych założeń partyjnych, dobrych dla Polski" PiS zmierza do przejęcia samorządów, żeby tym właśnie złodziejom na dole dać szansę na dostęp do fruktów waadzy i skłonić tym samym do wierności partyjnej i realizacji zaleceń góry. Nie tylko w tej materii - jak już dzisiaj wiemy - myliliśmy się w stosunku do "strażników" prawa i sprawiedliwości w IIIRP. Publicystyka Autora jest jednym wielkim pasmem słusznych oskarżeń tej partii "polskich patriotów".

Pozdrawiam serdecznie

17.03.2017r.
Rzeczpospolita

 
RUCH RODAKÓTVRepublikaW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet