Czy w RPA dojdzie do masakry białych? - kh

 


Dramatyczny reportaż w TVP Info
Czy w RPA dojdzie do masakry białych?

Krótki, trzyminutowy materiał wyprodukowany przez TVP wiele mówi o współczesnym rasizmie - tym, skierowanym w stronę osób o białym kolorze skóry.

- Panuje przekonanie, że czas ludzi białych w Afryce Południowej dobiegł końca, że powinni oni wyjechać i wyjeżdżają,bo jeśli tego nie zrobią zostaną zabici. Każdego roku mają miejsce tysiące ataków na białych ludzi - opowiada jedna z osób występujących w reportażu. 

- Kiedy ANC przejęła władzę i apartheid się skończył, nastąpiły zmiany od czasu "snu o tęczowym narodzie" o którym mówi się w mediach - tłumaczy kanadyjska aktywistka Lauren Southern. Jak dodaje, w kraju skończono już z rejestrowaniem przestępstw z nienawiści rasowej. - Któregoś dnia zadzwonił do mnie mój znajomy, ze łzami w oczach mówił mi, że dzieje się to szybciej niż myślał, że sytuacja się pogarsza i nie wie, co ma robić. Siedzimy tu, w Południowej Afryce, i nie wiemy, czy istnieje dla nas jakakolwiek nadzieja - mówi Southern.

W materiale pojawia się między innymi fragment wstrząsającego nagrania na który lider EFF (Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą) Jalius Malema śpiewa żeby strzelać "by zabić". Wcześniej Malema działał w młodzieżówce ANC, był jednym z najbliższych współpracowników obecnego prezydenta tego kraju Jacoba Zumy. Kilka tygodni temu Manela podczas wiecu powiedział że chce się pozbyć jednego z burmistrzów - tylko dlatego że ten jest białego koloru skóry. 

Z kolei o prezydencie Zumie jeden z mężczyzn opowiada, że "On niemalże śpiewał takie piosenki, tak naprawdę śpiewał piosenki "Zabij Boer (biały farmer - przyp. stefczyk.info), zabij farmera", zachęcając swoich zwolenników do zabijania farmerów". Inny z mężczyzn tłumaczy że jest to przerażająca strategia, którą tworzy się po to by przestraszyć ludzi, mówiąc im że zostaną zamordowani jeśli zostaną w swoich domach, więc mają uciekać.

kh

Od redakcji:
Tak jak wszystko inne, tak i kwestie informacyjne, medialne we współpracy na linii Polska i jej emigracja leżą na łopatkach. Takie rewelacje były na porządku dziennym wiele lat temu, kiedy Polacy zaczęli ponowną emigrację z RPA uciekając właśnie w obawie przed nadchodzącą sprawiedliwością, czarnym rasizmem. "Miałem od zawsze pozwolenie na broń, ale od kiedy zacząłem ją nosić na codzień w obawie o życie zrozumiałem, że to nie jest miejsce na spokojne i bezpieczne życie mojej rodziny" - powiedział mi ponad 10 lat temu zaprzyjaźniony Polak. Dlaczego polskie media nie mają swoich przedstawicieli pośród polskiej emigracji? Bo w kraju nad Wisła zwykło się uważać, że oni wiedzą lepiej.  

02.04.2018r.
Stefczyk.info

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Dołącz do nas - Aktualności RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrócie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet