Gratulacje dla Antoniego Macierewicza - AKO 

 

 

 

 

 

 

 

Poznań, 30.01.2012r.

Wielce Szanowny Panie Profesorze!

My, członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, składamy gratulacje z powodu otrzymania przez Pana tytułu Człowieka Roku 2011 "Gazety Polskiej". Prosimy przyjąć wyrazy naszej wdzięczności za Pana wkład w kulturę duchową narodu będący owocem wytrwałej pracy na tak wielu polach.

Pana studia nad literaturą romantyczną sprawiły, że myśl wielkich poetów stała się realnym, żywym fragmentem naszej współczesności. Mickiewicz i Słowacki są dzięki Pana o nich książkom słuchanymi dziś z uwagą uczestnikami nieustannego sporu o kształt polskiej kultury, a Pana eseje o narodowej przeszłości nie pozwalają nam zapomnieć o zdradzie, o bohaterstwie, o zbrodni i o ofierze. Dzięki Panu zobaczyliśmy te czyny z naszej przeszłości, które na polskich dziejach odcisnęły niezatarte piętno i decydują o kształcie współczesności. Bez tej wiedzy nie potrafilibyśmy zrozumieć siebie, dostrzec i formułować celów naszych dążeń w życiu publicznym.

Jest Pan poetą ocalającym powagę i moc ojczystej mowy. Pana wiersze, tak mocno zakorzenione w tradycji, są dopływem ożywczych sił dla polszczyzny, stanowią antidotum na wulgarność i nijakość współcześnie używanego języka.

Bardzo wysoko cenimy odwagę Pana wystąpień w sprawach ważnych dla Polaków - Pana przenikliwość, bezkompromisowość i patriotyzm są dla nas wzorem. Człowiek wolny nie obawia się wypowiadać słów, za które stawiany jest przed trybunałami.

Gratulując wyróżnienia, życzymy zdrowia i wytrwałości, a także wielu powodów do dumy z wolnych Polaków. Życzymy także Panu i sobie, by ten Pański i nasz "żubr" boleśnie ugryziony ruszył niepowstrzymanym pędem ku prawdziwej wolności, prawu i sprawiedliwości.

W imieniu Klubu Przewodniczący

Profesor Stanisław Mikołajczak

30.01.2012r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet