Jarosław Kaczyński z medalem Przemysła II

 
 

Jarosław Kaczyński z medalem Przemysła II

- Nie może Pan zostać królem, ale może Pan zostać premierem - powiedział prof. Stanisław Mikołajczak wręczając Jarosławowi Kaczyńskiemu medal Medal Przemysła II w imieniu Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. W skład kapituły przyznającej wyróżnienie weszli m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kilar, prof. Andrzej Nowak, Janusz Śniadek i Ernest Bryll. Do AKO należy kilkuset wybitnych i znanych naukowców z uczelni w całej Polsce. Polityk jest pierwszym laureatem medalu.

- Kapituła zdecydowała, że pierwszą osobą odznaczoną medalem Przemysła II będzie Jarosław Kaczyński, ponieważ zasłużył się dla polskiej racji stanu. Zjednoczył miliony Polaków wokół idei odbudowy Państwa. Mamy nadzieję, że wręczając nagrodę Przemysła II, króla od którego zaczęło się zjednoczenie Państwa po rozbiciu dzielnicowym i restytucja Polski, także Jarosław Kaczyński podniesie majestat Rzeczpospolitej do należnej jej pozycji - mówił przewodniczący AKO prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wręczając prezesowi PiS medal, przypomniał: - Przemysł II tuż po przeprowadzeniu restytucji królestwa, szybko zginął. Lech Kaczyński, patron AKO rozpoczął restytucję i także nie ma go już wśród nas. Niemniej trzeba jej dokonać. Nie może Pan zostać królem Polski, ale może zostać Pan premierem i odnowić oblicze naszej ojczyzny - podkreślił prof. Mikołajczyk.

Zdaniem kapituły AKO Jarosław Kaczyński jest prawowitym dziedzicem myśli politycznej Przemysła II.

- Byłem i wciąż jestem ogromnie wzruszony bo na drodze polityków, którzy chcą Polskę zmienić na lepsze takich chwil jest niewiele. Niemniej takie momenty jak ten niewątpliwie umacniają i pomagają iść tą drogą. Porównanie do Przemysła II jest dla mnie nadto pochlebne, ale faktycznie podobnie jak za czasów jego panowania, nasz kraj stanął na rozdrożu, nawet wobec wyboru czy będziemy istnieć. W historii wielu Państ pojawiają się kryzysy, które stanowią o ich być albo nie być. Dziś mamy w Polsce tego rodzaju kryzys, choć niedostrzegany przez znaczną część społeczeństwa. Jest to kryzys świadomości tego, że warto być Polakiem. Nie uciekniemy przed kryzysem postaw obywatelskich - powiedział Jarosław Kaczyński odbierając medal.

Podkreślił, że należy tak przebudować nasz kraj by tę zdolność odzyskać. - Zasadne jest dziś mówienie o restytucji Państwa, Polska faktycznie potrzebuje naprawy: przebudowy wewnętrznej i nowej polityki zagranicznej - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

Głównym punktem wizyty w Poznaniu, poza odebraniem odznaczenia, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956r i od tego Jarosław Kaczyński rozpoczął swoją wizytę w stolicy Wielkopolski oraz uroczyste otwarcie wystawy w Pałacu Działyńskich "Warto być Polakiem" poświęconej zmarłej w katastrofie smoleńskiej parze prezydenckiej: Lechowi Kaczyńskim. Współorganizatorem wystawy jest poznański Klub Gazety Polskiej.

- Były premier Jarosław Kaczyński odwiedzi też inne miasta Wielkopolski: Konin, Ostrów Wlkp oraz Piłę - poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS.

Akademicki Klub Obywatelski powstał w Poznaniu w 2011 roku. Jego statutowym celem jest propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń.
- Jako Wielkopolanie mamy świadomość naszych korzeni i roli własnej przedsiębiorczości w zapewnieniu ojczyźnie rozwoju dlatego tak wielką wagę przykładamy do edukacji. Dbamy przede wszystkim o wartościach naszego patrona, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - mówią organizatorzy.

Joanna Lichocka, Katarzyna Pawlak

01.07.2012r.
Niezalezna.pl

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet