Witold Pilecki, dziedzic na Sukurczach ko³o Lidy
Teraz nie ma tam nic, nawet jednego kamienia,
który kiedy¶ stanowi³ podstawê naszego dworku.
Nie ma równie¿ ¶ladu po potê¿nych wiekowych
lipach, które mia³y za zadanie chroniæ zabudowania
przed wiatrem ze wschodu.
Zofia Pilecka-Optu³owicz
Nie wybaczy³bym sobie tego zaniedbania, je¶li w cyklu esejów dotycz±cych s³awnych Polaków i ich siedzib zabrak³oby postaci Witolda Pileckiego. Rodzinne fotografie pañstwa Pileckich, ogólnie dostêpne w cybersferze, przybli¿aj± nam dom i postaæ cz³owieka z krwi i ko¶ci - mê¿a Marii z domu Ostrowskiej, ojca Andrzeja i Zofii, spo³ecznika i polskiego ziemianina. Jest rzecz± oczywist± i wiadom±, ¿e dla tego ostatniego to w³a¶nie rodzina, ziemia, folwark oraz dzia³alno¶æ rolnicza by³y esencj± ¿ycia. Dwór za¶, poza tym, ¿e by³ domem, pe³ni³ rolê biura zarz±dzaj±cego posiad³o¶ci± ziemsk±. Przychodzi³y jednak takie momenty w dziejach, ¿e trzeba by³o tej posiad³o¶ci broniæ. Z obowi±zku obrony swego domu i Ojczyzny, Witold Pilecki jako urodzony harcerz, u³an i ¿o³nierz wywi±za³ siê na medal.
Powik³ane losy II Rzeczpospolitej uczyni³y Witolda Pileckiego, trzeba to podkre¶liæ zdecydowanie zas³u¿enie, bohaterem narodowym. Wkrótce jednak powojenna, ubecka Polska, ods±dzi³a go od czci i wiary, odbieraj±c jemu samemu ¿ycie (rok 1948), a jego najbli¿szym ³ami±c ¿yciorysy. Rodzina i rodacy rotmistrza bêd± musieli czekaæ do roku 1990, ale nawet wtedy, i tylko pod presj± spo³eczn±, nasi±kniête komun± polskie s±dy w koñcu orzekn± jego rehabilitacjê. Smutnym aspektem ca³ej sprawy jest fakt, ¿e Polski, o któr± rotmistrz Witold Pilecki walczy³, i za któr± odda³ ¿ycie, do tej pory nie ma. Wiêcej, wielu Polaków m³odego, ¶redniego, a nawet starszego pokolenia nie wie kim by³ Witold Pilecki. Dlatego te¿ chcia³bym do³±czyæ do apelu pana Micha³a Tyrpy (z Fundacji Paradis Judeorum), który kilka lat temu wezwa³ do promowania postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, jego idea³ów i dokonañ. Zamierzam jednak skupiæ swoj± uwagê g³ównie na okresie lat 1927-1939, kiedy Pileccy mieszkali we dworze w Sukurczach, tym orlim gnie¼dzie, z którego Witold Pilecki wyruszy³ na swoj± ¿yciow± misjê walki o lepsz± Polskê. Prawdziwi bohaterowie bowiem prawie nigdy pochodz± z nik±d. W kwestii zas³ug Witolda Pileckiego dla Polski, i nie zawaham siê powiedzieæ - ludzko¶ci, odsy³am czytelników do kalendarium na koñcu tekstu.
Dom i jego system warto¶ci
Charakter cz³owieka, jego postawy wobec ¿ycia i maniery kszta³towane s± przez dom. Je¶li komu¶ siê zdaje, ¿e jest inaczej, ¿e w³a¶nie szko³a wy³±cznie kszta³tuje, czy powinna kszta³towaæ cz³owieka, to ten kto¶ jest w b³êdzie. Odrêbn± rzecz± jest czy rodzice mog± bez zastrze¿eñ ufaæ temu co szko³a ma do zaoferowania ich pociechom.
Historia Polski, której jest coraz mniej w polskich szko³ach, uczy³a nas zawsze, ¿e to w³a¶nie dom jest ostoj± polsko¶ci, wiary i dobrego wychowania. Podobnie my¶li ma spory procent rodziców w III Rzeczpospolitej rozczarowanych systemem nauczania w pañstwowych szko³ach, zawiedzionych rugowaniem religii, historii i wychowania patriotycznego ze szkó³. Je¶li przybli¿ymy ¿yciorysy kilku zaledwie wybitnych Polaków, to natychmiast mo¿emy siê przekonaæ jak bardzo na charakter cz³owieka wp³yw maj± rodzinne pielesze. Na przyk³ad, Józef Pi³sudski nazywa³ swe osiem lat spêdzonych w gimnazjum czasem katorgi; gniot³a go gimnazjalna atmosfera, oburza³a niesprawiedliwo¶æ i polityka pedagogów, nudzi³ wyk³ad nauk. Nienawidzi³ przymusowych mod³ów w cerkwi, a o jêzyku rosyjskim, co nie oznacza, ¿e go pó¼niej nie u¿ywa³, mówi³ : "ja etowo prokliatewo jazyka nie zabudu". Dom to co innego. W domu rozbrzmiewa³a polska mowa, ¶piewano narodowe pie¶ni, matka pó¼niejszego Naczelnika Pañstwa uwielbia³a czytaæ poezje Zygmunta Krasiñskiego, a Ziuk ju¿ wtedy zdecydowanie wola³ Juliusza S³owackiego.
Analogicznie, patriotyczne i religijne wychowanie w porz±dnym domu polskiego oficera z Wadowic da³o Polsce i ¶wiatu Karola Wojty³ê. W czasach Solidarno¶ci do¶æ powszechne by³o przekonanie, ¿e "niebo go nam da³o". Maria Sk³odowska-Curie, bodaj¿e najbardziej znana Polka w ¶wiecie, zawsze podkre¶la³a znaczenie swoich polskich korzeni i polskiej edukacji, które by³y napêdem jej sukcesów naukowych za granic±. Jej przodkowie, zarówno po mieczu jak i k±dzieli, potracili fortuny w wyniku patriotycznego zaanga¿owania w polskie zrywy niepodleg³o¶ciowe. W domu rodzinnym Maria nauczy³a siê determinacji i pracowito¶ci.
Józef Korzeniowski-Conrad z pewno¶ci± nie móg³by siê staæ klasykiem angielskiej literatury, gdyby literatura polska nie by³a chlebem powszednim w jego rodzinnym domu. Patriotyczne postawy jego rodziny, duma z bycia Polakiem, oraz imiê Konrad nadane mu przez rodziców na cze¶æ dwóch wielkich bohaterów Mickiewicza, Konrada z "Dziadów"" i Konrada Wallenroda, z pewno¶ci± dopomog³y mu zdobyæ dobre nazwisko w angielskiej literaturze. Nawet po przyjêciu brytyjskiego obywatelstwa, Korzeniowski zawsze dumnie podkre¶la³, ¿e jest Polakiem.
Jak widzimy bycie Polakiem nigdy nie sta³o w sprzeczno¶ci z byciem obywatelem ¶wiata, a co innego nam imputuj± dzi¶ kolêdnicy lewicy i libera³ów postrzegaj±cy polski obskurtanyzm i katolicyzm jako barierê postêpu. Patriotyczna postawa i religijno¶æ nie s± antytez± my¶lenia, które uczy cz³owieka jak ¿yæ we wspó³czesnym, bardzo zaawansowanym technologicznie ¶wiecie.
"Urodzeni" Pileccy i ich dom
W te piêkne tradycje rodów polskich wpisuj± siê równie¿ Pileccy, stara polska rodzina, która mo¿e szczyciæ siê posiadaniem £añcuta przed Stadnickimi, Potockimi i Lubomirskimi. Równie¿ na Litwie, jak wspomina w swych poematach Witold Pilecki, rodzina w ró¿nych czasach w³ada³a kilkoma maj±tkami, które zosta³y skonfiskowane przez Rosjan. Ostatni± rezydencj± Pileckich przed wybuchem wojny by³y Sukurcze ko³o Lidy. Sam dziedzic uwa¿a³ Sukurcze za miejsce naprawdê magiczne i urokliwe, a opiniê t± potwierdzali odwiedzaj±cy dwór przyjaciele rodziny. Przedstawione tu fotografie pokazuj± nam m.in. polski dwór na Kresach - posiad³o¶æ rodziny Pileckich w Sukurczach ko³o Lidy. £atwo mo¿na dostrzec, ¿e, nie jest to budowla o jaki¶ wybitnych w³a¶ciwo¶ciach architektonicznych; brak jej czystych szlachetnych form - kolumn czy portyku, widoczny jest za to prosty czterospadzisty dach. Ca³o¶æ jest jednak skromn±, jak by nie by³o, ale jednak rezydencj± dumnej polskiej rodziny po syberyjskich przej¶ciach. Dwór stoi godnie na sporym kawa³ku ziemi, a jego ozdob± jest piêkne, poka¼nej wielko¶ci, drzewo, najprawdopodobniej lipa. Ale, najwiêkszym atutem tych zdjêæ s± jasne oblicza domowników: Witold Pilecki z ¿on± i dzieæmi oraz ich go¶cie. Ile¿ ciep³a i autentyczno¶ci jest w tych ujêciach.
Jaki by³ ten dom wojownika o prawdê, sprawiedliwo¶æ i niepodleg³o¶æ? Je¶li o etos chodzi to by³ to dom rycerski, szlachecki, podobny do tych wcze¶niej opisanych w naszym portalu, ale poza tym, by³ to dom cz³owieka o niepowtarzalnej niez³omno¶ci charakteru i wielu talentach.
Witold Pilecki urodzi³ siê w miejscowo¶ci O³oniec, na wschód od jeziora £adoga, 13 maja 1901 roku. Pileccy nie przebywali tam na wycieczce krajoznawczej, lecz zostali przesiedleni przez w³adze carskie za udzia³ dziadka, Józefa Pileckiego, w powstaniu 1863-64 roku. Sam dziad pó¼niejszego rotmistrza odpokutowa³ siedem lat na Syberii. Mia³o to konsekwencje dla uk³adów rodzinnych Pileckich. Ojciec Witolda, Julian Pilecki, musia³ i¶æ na studia nie w Wilnie, lecz w Instytucie Le¶nym w Petersburgu, a potem przyj±æ posadê le¶nika w Karelii. Po wst±pieniu w zwi±zek ma³¿eñski z Ludwik± Osiecimsk± zamieszkali w O³oñcu, gdzie urodzi³o im siê piêcioro dzieci: Maria, Józef (zmar³ w wieku 5 lat), Witold, Wanda i Jerzy. Patriotyczne nastroje w domu, polsko¶æ i religijno¶æ, wp³ynê³y znacz±co na postawê Witolda. Kiedy rodzina osiad³a w Wilnie, rozpocz±³ studia w rosyjskiej szko³y handlowej. Tam te¿ niezadowolony z etosu tej szko³y, wst±pi³ w 1914 do zakazanego przez Moskali harcerstwa, a w 1916 za³o¿y³ nawet w³asn± dru¿ynê. Ju¿ z takiego wychowania mo¿na by³o siê domy¶leæ co bêdzie dalej.
Patriotyzm Pileckiego jest warto¶ci± wyros³± z rodzinnych genów wielkiego rodu Pileckich. Dokonania rotmistrza nie s± wybrykiem historii lecz wynikiem konsekwentnego patriotycznego wychowania od wieków.
Losy tego bohaterskiego rotmistrza - uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i kampanii 1939 r., twórcy konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, uciekiniera z tego obozu i uczestnika powstania warszawskiego, oficera 2. Korpusu Polskiego we W³oszech i wiê¼nia okresu stalinowskiego mo¿emy poznaæ trochê lepiej czytaj±c niedawno wydane na ten temat ksi±zki. 2
Ze wspomnieñ córki rotmistrza, Zofii Pileckiej-Optu³owicz, wiemy co¶ nieco¶ o tym jaki by³ to dom. 3 I tu znowu powtarza siê ten bardzo typowy w tamtych czasach wzorzec: gdy mê¿czy¼ni byli w pracy lub w powstaniu, to kobiety musia³y trzymaæ polsko¶æ domu. Otó¿, matka Witolda, Ludwika Pilecka z domu Osiecimska, zrobi³a wszystko by uchroniæ swoje dzieci przed wynarodowieniem; uczy³a je jêzyka polskiego dbaj±c przy tym o czysto¶æ akcentu. Zapoznawa³a je tak¿e z polsk± sztuk± i literatur±; m³ody Witold poch³ania³ wzrokiem rysunki Grottgera, czyta³ i uczy³ siê "Trylogii" Sienkiewicza na pamiêæ. To jego matka w³a¶nie, sama bêd±c ¿arliw± polsk± patriotk±, wpoi³a Witoldowi i pozosta³ym dzieciom mi³o¶æ do Polski i rozpali³a ich serca do idei niepodleg³o¶ci.
Warto¶ci wyniesione z domu swych rodziców, przekaza³ Witold Pilecki swoim w³asnym dzieciom, a czyni³ to jakby w po¶piechu przeczuwaj±c, ¿e nie ma zbyt wiele czasu. Przez ostatnie 12 lat niepodleg³ej Rzeczpospolitej Pileccy mieszkali w Sukurczach, które wnios³a w wianie Domeykówna, by³a to pozosta³o¶æ po maj±tku, który dawniej by³ ich w³asno¶ci±.
Wed³ug danych ¼ród³owych, w 1865 Sukurcze dalej by³y w³asno¶ci± Pileckich, nie wiadomo wiêc dok³adnie kiedy je skonfiskowano oraz kiedy rodzina uda³a siê na zes³anie. 4 Przedtem, w wieku XVIII, maj±tek by³ w³asno¶ci± Narbutta, podkomorzego Lidzkiego. Teraz ponownie powróci³ do rodziny z 450-letnim dworem jako resztówk±. Jak ka¿dy niemal dwór, tak i ten mia³ swoj± historiê - w czasach I Rzeczypospolitej zbiera³a siê tu okoliczna szlachta na sejmiki, a legenda niesie ¿e zatrzymywa³y siê tu nawet orszaki królewskie. Przyjemno¶æ mieszkania w Sukurczach musia³a byæ tym wiêksz±, gdy¿ powiêkszona by³a ¶wiadomo¶ci± rodzinnego zakorzenienia w tym swojskim miejscu.
W okresie miêdzywojennym Witold Pilecki prowadzi³ w Sukurczach gospodarstwo rolne. Tu w doskona³ych warunkach wychowywa³y siê jego dzieci. Witold udziela³ siê te¿ spo³ecznie, a ¿ona pracowa³a w szkole, w pobliskiej Krupie. To by³a ich s³u¿ba dla dobra mieszkañców nowo odrodzonej Rzeczpospolitej. Dwór têtni³ ¿yciem towarzyskim, jak mo¿na zauwa¿yæ na za³±czonych fotografiach. Na jednym ze zdjêæ widzimy w³a¶ciciela z psem my¶liwskim, z czego mo¿na wnioskowaæ, ¿e jak to dawniej bywa³o - urz±dzano dworskie polowania. Ze wspomnieñ córki Zofii dowiadujemy siê, ¿e Witold Pilecki uczy³ i wpaja³ swoim dzieciom okre¶lony system warto¶ci. Dla samej Zofii by³y to cudowne lata pod opiekuñczymi skrzyd³ami ojca, który uczy³ zami³owania do przyrody, gdy¿ jako ¿o³nierz wiedzia³ jak bardzo wojny przyczyniaj± siê do jej zubo¿enia. Z kolei, poprzez zabawê uczy³ je odwagi, hartu ducha, pos³uszeñstwa i umiejêtno¶ci radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przywi±zywa³ te¿ wagê do rozwoju tê¿yzny u swoich dzieci wierz±c, ¿e to im siê przyda w trudnych czasach. Jednak¿e, naczelne miejsce w tym wychowaniu przynale¿a³o poszanowaniu prawdy.
Pobo¿no¶æ i chrze¶cijañskie warto¶ci
Dla Pileckiego Bóg i prawda by³y pojêciami bardzo bliskimi, poniewa¿ Bóg jest prawd± -rozumowa³ - wiêc zbli¿anie siê do niej jest zbli¿eniem do Boga. Ksi±¿ka, któr± podarowa³ swojej ¿onie w okresie wielkiej próby, kiedy on sam przebywa³ w ubeckich kazamatach, a ciê¿ar odpowiedzialno¶ci za rodzinê spad³ na ni±, jest jedn± z wielu dowodów na potwierdzenie tej tezy. Spojrzenie na cierpienie Chrystusa mia³o uczyniæ jego ¿onê twardsz±, nauczyæ j± wytrwa³o¶ci i samozaparcia w chwilach bezsilno¶ci wobec otaczaj±cego jej rodzinê z³a i bezprawia.
Modlitwa by³a rutyn± we dworze w Sukurczach. Domownicy zaczynali dzieñ od modlitwy, i o ¶niadaniu bez niej nie mog³o byæ mowy. Modlitwa by³a obecna w czasie cichych przechadzek po Sukurczach, przy codziennych obowi±zkach i pracy twórczej. Rotmistrz równie¿ uwa¿a³ za modlitwê bezszelestny kontakt z przyrod±, tam tak¿e dostrzega³ Boga. Modlitwa by³a w domu Pileckich pro¶b± o protekcjê i dziêkczynieniem za odzyskanie domu oraz niepodleg³o¶ci Ojczyzny.
By³ Witold Pilecki cz³owiekiem wszechstronnie uzdolnionym: doskona³ym organizatorem, je¼d¼cem, ¿o³nierzem, dzia³aczem spo³ecznym, zarz±dc± maj±tku, poet±, a nawet malarzem. Jego obrazy zdobi³y ¶ciany sukurczañskiego dworu. W sypialni Pileckich mia³ wisieæ portret Matki Bo¿ej Karmi±cej. Ponoæ ko¶ció³ w Krupie, na Bia³orusi do dzi¶ zdobi± dwa obrazy autorstwa Witolda Pileckiego - ¶w. Antoniego oraz Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy
Cudne lata dobieg³y koñca kiedy Witold Pilecki poszed³ na wojnê w 1939 roku, a rodzina uciek³a pod niemieck± okupacjê w obawie przed wywózk± na Sybir. Przysz³y naprawdê ciê¿kie czasy. Na pewno te "konsultacje" z mê¿em i ojcem nie posz³y na marne, gdy go zabrak³o.
Syn rotmistrza, Andrzej Pilecki, wspomina ze smutkiem: Sukurcz ju¿ nie ma. Zniszczyli wszystko. Nie ma ¶ladu po domu, wykarczowano drzewa, zasypano nawet stawy i jeziorko ze ¼róde³kiem. Wielu starszych ju¿ nie ¿yje, m³odsi nie pamiêtaj± . Stare fotografie pokazuj± nam ¿ycie takim jakie by³o - ¿ycie normalnej polskiej rodziny w rodzinnym domu.
W³a¶ciciela po licznych torturach zastrzelono w ubeckim wiêzieniu w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej. Do tej pory nie wiadomo, gdzie naprawdê s± jego szlachetne szcz±tki. Ca³e to krótkie, acz bardzo warto¶ciowe ¿ycie wydaje siê nam jakby wype³nianiem woli boskiej, bez taryfy ulgowej dla samego wtajemniczonego w misjê. Trudno siê nie zgodziæ z opini± pani Zofii Pileckiej:
Ca³y czas twierdzê i mam to przekonanie, ¿e mój Ojciec by³ pos³any przez Boga. Nie ma drugiego cz³owieka, który dokona³by takich rzeczy w ci±gu tak krótkiego ¿ycia. To by³oby niemo¿liwe bez Bo¿ej pomocy. On mia³ zadanie, które wykona³ w stu procentach. A ostatni meldunek z³o¿y³ w³a¶nie Temu, który go pos³a³. Ja tak to w³a¶nie rozumiem.
Jest to bardzo trafne stwierdzenie. Podobnego wra¿enia mo¿na doznaæ patrz±c na sztukê Micha³a Anio³a: g³os z g³êbi serca nam podpowiada - nie, tego nie móg³ dokonaæ jeden cz³owiek bez pomocy Boga . Nam pozostaje dzi¶ tylko czciæ pamiêæ Witolda Pileckiego Wielkiego, upowszechniaæ wiedzê o nim, i przekazywaæ j± nastêpnym pokoleniom. Jeszcze wtedy Polska ¿y³a, gdy za ni± ginêli. Wiek XX da³ Polsce nowego Reytana, ¿o³nierza odwag± równego ¯ó³kiewskiemu, Chodkiewiczowi czy Sobieskiemu, g³êbokiego humanistê i wyznawcê filozofii czynu. Czyny jego i jemu podobnych, nie przynios³y jednak Ojczy¼nie spodziewanego renesansu narodowego.
Pamiêtajmy jednak w jakim ¿yjemy kraju A.D. 2013. Sumienia spadkobierców tych, którzy dzi¶ wspó³rz±dz± Polsk± s± obci±¿one grzechem programowej amnezji, zarozumialstwa i niesprawiedliwo¶ci. Krzywdy przesz³o¶ci dalej ci±¿± na sumieniu Polski: oprawcy zmarli nie doczekawszy siê odpowiedzialno¶ci przed polskim s±dem, spoczywaj± w alejach zas³u¿onych polskich cmentarzy. Naczelny namiestnik sowiecki w Polsce doczeka³ siê prezydentury RP, pisze ksi±¿ki i udziela wywiadów. A Polski w Polsce ci±gle jako¶ ma³o.
Zygmunt Jas³owski
Przypisy
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pileccy_herbu_Leliwa
Jan Pilecki herbu Leliwa (?-1496), wnuk Wincentego Granowskiego. Wojewoda ruski I sandomierski oraz starosta przemyski. Pan Tyczyna, Kanczugi I okolic oraz Lancuta I okolic.
Miko³aj Pilecki zw. Ocicem (zm. 1550), kasztelan lwowski, w³a¶ciciel dóbr ³añcuckich.
Stanis³aw Pilecko Otta, (zm. Ok. 1523), dworzanin króla Zygmunta Starego, kasztelan sanocki, podkomorzy przemyski. Bardzo zas³u¿ony dla £añcuta.
Stanis³aw Pilecki (zm. 1527), starosta grodecki I pan na Tyczynie.
Józef Pilecki h. Leliwa, w³a¶ciciel dóbr na Ziemi Lidzkiej, do 1865 nale¿a³y do niego m.in. Sukurcze. Spêdzi³ siedem lat na Syberii. Jego synem by³ Julian, a wnukiem rotmistrz Witold Pilecki
2 . Wysocki, Wies³aw Jan, Rotmistrz Witold Piasecki 1901-1948, Warszawa, 2009.
Paw³owicz, Jacek, Witold Piasecki 1901-1948: [wybór I opr. Materia³ów oraz komentarzy] Jacek Paw³owicz, IPN, Warszawa, 2008.
Galek, Micha³, Nowakowski Marcin, Raport Witolda, 2009 O¶wiêcim, komiks
Marco Patricelli (przek³ad Krzysztof Zaboklicki, Ochotnik: O rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Wydawnictwo Literackie, Warszawa, 2011.
3 . Zofia Obtu³owicz, Wspomnienia (online)
4 . ibidem
Witold Pilecki (pseudonimy: Witold, Druh, nazwiska konspiracyjne Roman Jezierski, Tomasz Serafinski, Leon Bryjak, Witold Smolinski, kryptonim T-IV) Dziedzic na Sukurczch, harcerz, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, wspó³za³o¿yciel Tajnej Armii Polskiej, ¿o³nierz Armii Krajowej, wiêzieñ i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Autor pierwszych na ¶wiecie raportów o obozach ¶mierci w okupowanej przez Niemców Polsce.
Kalendarium
13 maja 1901 Urodzi³ siê w Oloncu, Karelia, Rosja
1910 Pileccy osiedlili siê w Wilnie po powrocie z Rosji
1927-1939 Mieszka³ z rodzin± w Sukurczach
1918-1921 - walczy³ z bolszewikami, w tym m.in, bra³ udzia³ w bitwie warszawskiej i wyzwalaniu Wilna (dwa Krzy¿e Walecznych)
1922 - podj±³ studia na Uniwersytecie Poznañskim, które przerwa³
1922 - podj±³ studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie jako nadzwyczajny s³uchacz Wydzia³u Sztuk Piêknych.
1933 - awans do stopnia podporucznika rezerwy
1939 -walczy³ jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy oraz 41 Dywizji Piechoty na przedmo¶ciu rumuñskim, a po 17 wrze¶nia rozwi±za³ pluton i przeszed³ do konspiracji
1939-1942 - Tajna Armia Polska - ZWZ
21 na 22 wrze¶nia 1940 - przybywa jako ochotnik do Auschwitz-Birkenau wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Dostaje numer 4859. Organizuje samopomoc i opór. Wysy³a raporty na zewn±trz.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma wspó³wiê¼niami zdo³a³ uciec z obozu, byli to Jan Redzej i Edward Ciesielski
1943-1944 bra³ udzia³ w powstaniu warszawskim
1944-1945 - niewola w obozie jenieckim w Murnau i stalagu Lamsdorf
pa¼dziernik 1945 na rozkaz gen. Andersa prowadzi³ dzia³alno¶æ wywiadowcz±
8 maja 1947 - aresztowany przez UB
26 maja 1948 - stracony w wiêzieniu na Rakowieckiej w Warszawie po pokazowym procesie.
Ilustracje dobrane przez Autora pochodz± ze zbiorów w³asnych oraz Internetu.
13.02.2013r.
Budujemy Dwor.pl
*********************************************************************************************
10 pytañ zespo³u Macierewicza do Macieja Laska - 7 luty 2013
*********************************************************************************************
Kto im pomo¿e jak nie Ty , Drogi Rodaku. Przecie¿ nie wyznawcy cywilizacji ¶mierci.
Internetowa akcja pomocy- dla domu pomocy
CEL AKCJI ? : dokoñczenie Modernizacji Domu Pomocy Spo³ecznej dla Doros³ych w Nysie, prowadzonego przez siostry boromeuszki. Od 25 pa¼dziernika br. dom jest przeznaczony dla 63 kobiet psychicznie chorych i niepe³nosprawnych. Na remont domu pomocy pozyskali¶my ¶rodki unijne, jednak nie wystarcz± one na ca³o¶æ projektu. Pozyskanie ¶rodków unijnych uratowa³o nasz dom pomocy przed zamkniêciem, nie spe³niali¶my standardów unijnych. Teraz musimy dokoñczyæ rozpoczête remonty, w przeciwnym razie bêdziemy musieli zwróciæ otrzyman± dotacjê unijn± wraz z odsetkami.
POTRZEBNY JEST TAKI W£A¦NIE DOM :)
Dom Pomocy Spo³ecznej w Nysie , przyjazny osobom chorym psychicznie. Pragniemy, aby taki w³a¶nie by³. Dok³adamy wszelkich starañ, by kobiety psychicznie chore znalaz³y w nim swoje miejsce, odkry³y na nowo swoj± warto¶æ poprzez ró¿ne formy aktywno¶ci i akceptacjê swojej osoby. ...czytaj dalej
24.01.2013r.
RODAKpress