O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Rząd kontra państwo - Marek Baterowicz

 

 

 

 

 

 

 


Rząd kontra państwo

W ostatnich dniach rozwój wypadków w III RP pokazał, jak rządząca koalicja PO-PSL toczy wojnę z państwem. Kiedy Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło aferę hazardową, w którą uwikłani byli także ministrowie rządu, rozpętała się burza. Obrażony Tusk jednak gromy ciskał głównie na CBA, w końcu posunął się nawet do zdymisjonowania szefa CBA, pana Mariusza Kamińskiego. Ta prymitywna zemsta premiera jest atoli obosieczna. Rząd PO-PSL osiągnie może neutralizację CBA, co zapewni spokojny sen skorumpowanym elitom przy państwowym żłobie oraz ich mafijnym kumotrom, również "partii hazardzistów" - jak pisze się w polskich mediach. Ale polecą w dół akcje Tuska.

Koalicja trzymająca mocno władzę nie zadowoli się pognębieniem CBA, jej aspiracje idą znacznie dalej. Istnieje plan zmiany ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, co z kolei pozbawi ją możliwości efektywnej kontroli nad mętną sytuacją w III RP. Jest to na rękę rządzącej koalicji, która zamierza przeprowadzić wielką wyprzedaż resztek majątku narodowego w celu zatkania dziury budżetowej. Przewiduje się, że wyprzedaż ta będzie farsą co do wysokości cen, a ewentualną krytykę NIK-u rząd chciałby utopić w niebycie, stąd próba opanowania tej instytucji, istniejącej od 90 lat. Alarmujący artykuł na ten temat ogłosił w "Naszym Dzienniku" Janusz Wojciechowski, były prezes NIK-u, a obecnie deputowany w Parlamencie Europejskim z ramienia PiS-u. Przedruk dostępny jest na Pulsie Polonii, z datą 7 października (www.pulspolonii.com).

W razie zniszczenia obu tych ważnych instytucji (CBA oraz NIK) państwo - od dawna chore - runie w gruzach. Czy jednak rząd pójdzie za radą z piosenki Młynarskiego "Gruz do wywózki"? Bardzo wątpię, rząd raczej pozwoli na tych ruinach państwa buszować watachom nietykalnych amatorów korupcji. Nie takie watachy chciał "dorżnąć" Radek Sikorski, wprost przeciwnie - marzył o unicestwieniu Prawa i Sprawiedliwości, partii walczącej z korupcją, a także dążącej do oczyszczenia i umocnienia instytucji państwa.

Od dwóch lat koalicja PO-PSL toczy też zawziętą wojnę przeciwko opozycji, a także usiłuje torpedować prace obu ważnych dla demokratycznego państwa urzędów, wyżej wymienionych - CBA oraz NIK-u. W świetle ostatnich wydarzeń wygląda na to, że koalicja PO-PSL jest blisko celu swej samobójczej dla państwa ofensywy. Oto rząd, niby polski z definicji, sabotuje działania państwowych urzędów, powołanych do prześwietlenia przestępczych działań. Niebawem sprawi, że oba te urzędy bedą straszyły wyłącznie nazwą, lecz ich prerogatywy zostaną zredukowane do zera. To tak jakby z gabinetu lekarza usunąć Rentgena - wtedy nie da się wykryć choroby toczącej pacjenta, w naszym wypadku Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

W efekcie afery hazardowej poleciało kilka głów, Tusk nie miał wyboru. Sprzeciwia się jednak powołaniu komisji śledczej dla zbadania samej afery, natomiast wolał odwołać ze stanowiska Kamińskiego, szefa CBA. Wszyscy rozsądnie myślący wiedzą, że zarzuty wobec CBA to tylko polityczny atak Platformy. Tak ocenia to też prof. Andrzej Zybertowicz, dodając, iż afera hazardowa ukazała jasno, że projekt budowy IV RP nadal jest potrzebny. Zybertowicz już w roku 1993 ostrzegał: "nierozprawienie się z dawną agenturą komunistyczną przedłuża paraliż państwa, podtrzymując istnienie takich interesów, wobec których państwo jest bezsilne; uniemożliwia skuteczne przeciwstawianie się infiltracji także ze strony agentur wszelkich sił obcych"
("W uścisku tajnych słuzb", 1993, str. 140).

Istniejący układ postkomunistyczny jest istotnie potężny, paraliżuje państwo zwane III RP od 1989 roku, a obecnie doprowadzi chyba do jego rozkładu. Kosmentyką jest zgoda Tuska na powołanie komisji do afery gruntowej (ale nie hazardowej!), natomiast jego plan odgrzebania sprawy Jaskierni sprzed lat dziesięciu, to ewidentny zamiar rozmydlenia odpowiedzialności otoczenia premiera. Być może nie wszyscy czytelnicy pamiętają sylwetkę tow. Jerzego Jaskierni, sekretarza POP PZPR w Instytucie Nauk Politycznych UJ oraz tajnego współpracownika (TW) o pseudonimie "Prym". A kto załatwił mu stypendium w USA? Za wierność Sowietom został też w r. 1988 radcą ambasady PRL w Waszyngtonie! W III RP działał z listy SLD, w roku 1994 został nawet ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym. Umocnił wpływy postkomunistów, przywracając wtedy na stanowiska aż kilkudziesięciu negatywnie zweryfikowanych prokuratorów! Tyle w dużym skrócie
o wyczynach Jaskierni, gorąco popierającego Kwaśniewskiego w bojach o prezydentcki fotel.
W nagrodę miał zostać ambasadorem w Kanadzie, lecz sprzeciw Polonii kanadyjskiej pokrzyżował ten plan. Z australijską Polonią jakoś nikt się nie liczy, gdy spojrzeć na niektórych dyplomaów, szkolonych w Moskwie.

Dymisja szefa CBA obniżyła akcje cara Donalda (choć zdymisjonował też złych ministórw), a POKiN (Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z siedzibą w Krakowie) broni Mariusza Kamińskiego. Oto fragment protestu: "Kierowane przez niego Biuro jest jedyną zaporą przeciw działaniom korupcyjnym polityków zarówno szczebla regionalnego jak i ogólnokrajowego. (...) Próba zdymisjonowania Mariusza Kamińskiego, zapowiedziana przez Tuska, jest działaniem haniebnym. Jeśli chcemy Polski uczciwej i sprawiedliwej, to wspólnie, odważnie i stanowczo brońmy Mariusza Kaminskiego."

Trwa zatem nieskończona bitwa o to, by Polska była państwem prawa. Niestety, od dawna trwa zapaść praworządności, a teraz PO-PSL demoluje jeszcze państwo. Bezradne społeczeństwo, częściowo nie zdające sobie sprawy z konsekwencji rządów koalicji PO-PSL, przygląda się, jak upadają urzędy III RP. A były też propozycje zniesienia Senatu czy IPN-u - tak się umacnia demokrację? Po egzekucji CBA i NIK-u kraj stanie się poligonem dla nietykalnych, którzy robiąc lewe interesy, grać będą na nosie zarówno państwu, jak obywatelom III RP pogrążającym się coraz głębiej w morzu pauperyzacji. Na gruzach państwa demokratycznego układ ustanowi potem reżim zbliżony do orwellowskij tyranii. Historia kołem się toczy?!

Marek Baterowicz

03. 11. 2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS