ANNUS TERRIBILIS? - Marek Baterowicz  

 

 

 

 

 

 

ANNUS TERRIBILIS?

Rok 2012 zapowiada się - jak kraczą niektórzy - niezbyt pięknie, a nawet jako "annus terribilis", co zresztą sygnalizują różne zjawiska i zjawy, może i objawienia maryjne na całym prawie świecie. Maryja jednak daje ludzkości szansę ocalenia poprzez modlitwę, pokutę i poprawę, podczas gdy symptomy kryzysu takiej szansy nam nie dają. Byłoby może wskazanym, aby Matka Boża ukazała się więc też bankierom i politykom, by dotrzeć do umysłów tych, co wpływają na los planety. Zapewne, ale Maryja woli rozmawiać z pastuszkami czyli z istotami o czystych sercach. Nie wyobrażam sobie dialogu Naszej Pani z Rotszyldem albo z Sarkozym, ani z Angelą Merkel czy z panem Barroso. Nie ma zatem wyjścia, posłanie musi jakoś dotrzeć od pastuszków do możnych tego świata, do sekretarzów stanu w pałacach. Pytanie czy zdąży przed godziną, której nie znamy ?

Tymczasem trwa taniec śmierci w tylu krajach, wstrząsanych zamachami, partyzantką w lasach lub rewolucjami. Te ostatnie mają bodaj sens, jeśli od dziesięcioleci w pewnych krajach rządzili tyrani. A w państwach strefy euro pogłębia się kryzys, po Grecji zagrożone są nawet Włochy, a wcześniej recesja dotknęła Hiszpanię i Portugalię. A czy Irlandia wyszła już ze swojej zapaści ? Zielona wyspa znalazła się w niej po okresie prosperity, z przyczyn znanych lepiej ekonomistom, którzy ostatnio alarmują o zachwianiu gospodarczej kondycji Francji. W Paryżu powiało grozą, tzw. Miasto Świateł będzie musiało ograniczyć wydatki na iluminacje, co już zrobiono w Lizbonie oraz Madrycie. Sarkozy stracił na popularności, a bezlitośnie punktują go kandydaci do prezydentury, szczególnie F.Hollande - socjalista - a także eurosceptyk, który kwestionuje nowe porozumienie z Brukseli. Na polu eurosceptyzmu dalej idzie Marine Le Pen, reprezentująca Front National, słusznie wytykająca pewnym "elitom", że bardziej przejmują się losem nielegalnych emigrantów niż położeniem samych Francuzów. A ostatni dyktat tandemu Merkel-Sarkozy oburzył nawet Cohn-Bendit'a ( gagatka lewaków ), który stwierdził, że nie o takiej Unii myślano kiedyś. Z wizji superpaństwa, roztaczanej przez oś Berlin-Paryż, cieszą się jednak Tusk, Sikorski czy Buzek. Nie przejmują się perspektywą ograniczenia suwerenności, może dlatego że - po latach złudzeń - niewiele z niej w IIIRP zostało. Nie ma jednak pewności czy zwróci się danina kilku miliardów, wyasygnowana przez Polskę dla Grecji. Czesi przezornie odmówili daniny. A giełdy znowu lecą w dół, bo grudniowy szczyt w Brukseli, jako próba ratunku dla strefy euro, zakończył się pozornym tylko sukcesem. Wprawdzie 26 krajów płynie dalej łajbą UE, lecz postawa Anglii stanowi poważny wyłom dla "sfederowanych", a w marcu można spodziewać się secesji ze strony Czech, Węgier i Szwecji, które już teraz wahały się czy nie opuścić pokładu UE. Pozostały jeszcze w charakterze obserwatorów. Z proponowanych rozwiązań dla nowych ram UE ( wymuszonych kryzysem?) zbyt wiele ogranicza niepodległość państw członkowskich, rozcieńcza demokrację. Dlatego warto przyjrzeć się zawczasu tym projektom. Anglia, dawna potęga imperialna, mogła sobie pozwolić na to już teraz - nie jest też w strefie euro, a jej pozycja jest na tyle mocna, że nie musi się kłaniać osi Berlin-Paryż. Osi nawet krytykowanej czasem we Francji, by wspomnieć tu karykatury pani Merkel w pruskiej pikielhaubie na głowie a la Bismarck. Nad Tamizą jej podobizny pojawiły się z wąsikiem i grzywką a la Adolf. Przyjęto to spokojnie, ale gdyby takie karykatury ukazały się nad Wisłą, salon z układem PO-PSL podniósłby niesłychane larum.

Nie widzę świetlanej jutrzenki dla Unii Europejskiej, kryzys się pogłębia, a krzyżówka interesów nie stanie się spoiwem. Wydaje się, że UE jest już w stanie przedagonalnym, a nawet powinna umrzeć, aby Europa mogła żyć w swej unikalnej różnorodności kultur i tradycji. Trzeba je pielęgnować zamiast ograniczać i stapiać w tyglu zabójczego uniformizmu. Walka z religią ( a właściwie tylko z katolicyzmem, bo judaizm oraz islam są pod ochroną w Unii Europejskiej) to inna strefa wyjątkowo haniebnych manipulacji "euopejczyków". Niszczą tym samym to co było jednym z filarów Europy. A Europa, ogołocona z wartości, duchowości oraz dziedzictwa kultury padnie ofiarą nowych "barbarzyńców" jak kiedyś Rzym, plądrowany przez najeźdców.

Podobne prognozy czytamy w "Financial Times" ( z 10.XII.) : "Decyzja członków eurostrefy, by wyjść poza prawne ramy UE, a w oparciu o wielostronny traktat ustanowić unię fiskalną, doprowadzi z czasem do rozłamu między UE a strefą euro, a tym samym do rozpadu Unii Europejskiej". Mimo iż każdy dzień niesie coś nowego prognozy te mogą okazać się słuszne w roku 2012 ( choć refleksje te snujemy w grudniu 2011 r.), a zatem czy rok 2012 byłby "terribilis" ? Nie sądzę, albowiem rozpad UE byłby w istocie zbawienny dla krajów europejskich, dziś maszerujących w kieracie kryzysu, przyczyn którego tak naprawdę nie znamy. Trudno zwalać wszystko na grecką beztroskę.

A dla nas "annus terribilis" przypadł z pewnością w roku 1939, potem zaś w roku 1945, gdy sowieckie dywizje idąc na Berlin zajmowały polskie ziemie rozpoczynając nową okupację Polski. W tym czasie pożarów, gwałtów, dewastowania mienia i fabryk, wywożonych w głąb ZSRR, podobnie jak setek fortepianów ( by muzykalny naród miał na czym ćwiczyć do konkursów im.F.Chopina!) trwał krwawy połóg PRL-u, ginęli tysiącami patrioci katowani w urzędach UB, więzieniach, domach. Znamy to dobrze, a do setek tysięcy Polaków w sowieckich łagrach dołączyło około 50 tys. nowych zesłańców, głównie żołnierzy AK, ale również księży i najbardziej aktywnych członków wspólnot parafialnych. Sowieci zwalczali bowiem Kościół, obok sierpa i młota nie było miejsca na krzyż. Warto pamiętać o tym teraz, gdy jakieś "palikoty" atakują znak Męki Pańskiej. Imperium ateizmu kontraatakuje, wsparte "liberałami" innej maści. Sowieci niszczyli też symbole polskości jak np. pomnik trzech orłów na terenie obozu Majdanku, dzieło AK-owca ii rzeźbiarza Marii Albina Bonieckiego. Ironią losu jest to, że nawet Niemcy zezwolili Bonieckiemu pomnik ten postawić ( wprawdzie przed inspekcją obozu przez delegację Czerwonego Krzyża ), lecz dzieła zniszczenia dokonali czerwonoarmiści po "wyzwoleniu". Od stuleci bowiem barbarzyńcy szli na Europę od wschodu.

A nad rokiem 2012 - "annus terribilis"? - wisi jeszcze widmo proroctwa Majów, choć nagle jakby rozwiane nowymi odkryciami badaczy. Jeden z nich, Sven Gronemeyer z University La Trobe w Melbourne, ustalił, że w dacie 21 grudnia 2012 nie ma nic apokaliptycznego i że oznacza ona tylko dzień powrotu boga Bolon Yokte! Co powie on dziś potomkom Majów ? Tego nie wie nikt, ale możemy chyba spokojnie życzyć sobie Szczęśliwego Nowego Roku!

Marek Baterowicz

24. 12. 2011r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet