O RUCHU
RODAKpress - head
FENIKS
DOLACZ I TY
HOME - button
Książka która wstrząsnęła Chinami - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Książka która wstrząsnęła Chinami

KSIĄŻKA - OKŁADKA

W 2000 roku mające swoją główną siedzibę w Nowym Jorku wydawnictwo Epoch Group wypuściło na rynek chińską gazetę Epoch Times. Początkowo przeznaczona głównie dla Chińczyków zamieszkałych zagranicą za swój cel postawiła sobie przybliżenie czytelnikom tego, co naprawdę dzieje się w Chinach. Do chwili obecnej poza chińską wersją, gazeta wydawana jest po angielsku, niemiecku, francusku, a na początku tego roku zaczęła się ukazywać w wersji rosyjskiej. W tym samym czasie Epoch Group zdecydował się opublikować książkę, którą wielu określa jako największe zgrożenie dla ideologii Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Opatrzona tytułem "9 Komentarzy" przedstawia rzetelny zapis historii KPCh, do tej pory wypaczanej albo po prostu zatajanej. Przede wszystkim jednak książka opisuje brutalne metody jakie komuniści stosują wobec własnego narodu: ludobójstwo (od 1949 czyli od czasu kiedy komuniści przejęli władzę w Chinach zamordowano lub zmarło śmiercią nienaturalną ok. 80 mln ludzi), tortury, pranie mózgów. Z "9 Komentarzy' wyłania się obraz partii, która podczas 80 lat swojego istnienia poprzez kłamstwa i dyktaturę doprowadziła do nieodrwracalnych zniszczeń tradycyjnych wartości i moralności narodu chińskiego.

Książka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkających w Stanach, Australii czy Europie Chińczyków; wydana została też na Tajwanie. Rozprowadzana w podziemiu w Chinach Ludowych (min. przez biznesmanów i turystów z Tajwanu i Hong Kong'u) jest jedną z najpopularniejszych lektur, mimo że grozi za nią więzienie. W mieście Tianjin w piśmie skierowanym do milicji Sekretarz d/s Politycznych i Prawnych nakazuje "stanowczo zablokować rozprowadzanie i surowo karać odpowiedzialnych za kolportaż "9 Komentrzy".

Rzeczywiście władze komunistyczne mają się czego obawiać. Skrzętnie ukrywana przez Komunistów prawda o ich rządach została w przystępny sposób opisana w formie 9 krótkich komentarzy. Efekt tej letury jest zadziwiający. Chiny rejestrują, na niespotykaną do tej pory skalę, liczne przypadki złożeń legitymacji partyjnych. Od momentu ukazania się "9 Komentarzy" do dnia dzisiejszego z partii wystąpiło ponad 4,8 miliona ludzi. W ostatnim czasie codziennie składa legitymacje ok. 20 tys Chińczyków;

" Przyjaciel z zagranicy przesłał mi "9 Komentarzy" (..) Tylko wspomnienie, że przyłączyłem się do tej złowrogiej partii napawa mnie wstrętem; oświadczam iż składam rezygnację z Komunistycznego Ruchu Młodych Pionierów, Komunistycznej Ligi Młodzieży i Komunistycznej Partii Chin; moje wstąpienie do tych organizacji to wyraz ignorancji, ale teraz odłączam się od złowrogiej KPCh."

" Byłem członkiem biura KPCh i wykonałem wiele prac dla partii. Nie podobał mi się sposób działania partii, ale nie zdawałem sobie sprawy, że są tacy (źli). Po lekturze "9 Komentarzy" w końcu zrozumiałem, że działanie partii wynika z jej nikczemnego charakteru. Niniejszym oświadczam, że występuję z Komunistycznego Ruchu Młodych Pionierów, Komunistycznej Ligi Młodzieży i Komunistycznej Partii Chin. Niebo i ziemia są mi świadkami, że nie mam nic wspólnego z niegodziwościami KPCh."

To tylko skrawek opinii Chińczyków po lekturze "9 Komenatrzy". Chiński dysydent Wei Jingsheng (skazany w Chinach łącznie na 29 lat więzienia za publikacje antyrewolucyjne i uwolniony po 18 latach pod wpływem presji międzynarodowej) nazwał "9 Komenatrzy" "ważnym punktem zwrotnym" uświadamiającym Chińczykom jeszcze związanym z KPCh zło jakie partia przyniosła. Wystąpienie z partii to dla wielu szansa na "oczyszczenie ich dusz".

Twórcy "9 Komenatrzy", Epoch Group, opisują rządy Komunistów w Chinach jako najtragiczniejszy okres w historii tego kraju. Widzą jednak wzrastające napięcia społeczne w Chinach (co roku dochodzi tam do ok. 50 tys. wystąpień przeciwko rządowi) jako początek upadku komunistów. Publikacja komenatrzy pozwala na zrozumienie historii KPChL, a jednocześnie jak zauważył wydawca "wierzymy, że każdy z nas znajdzie moment na refleksje nad własnymi czynami, poglądami i zastanowi się czy nasze tchórzostwo, kompromis nie uczyniły nas współwinnymi wielu tragedii, których można było uniknąć".

 

"9 Komenatrzy" - Rozdziały:

Komentarz 1: Czym jest Partia Komunistyczna?
Komentarz 2: Początki Komunistycznej Partii Chin
Komentarz 3: Despotyzm Komunistycznej Partii Chin
Komentarz 4: Komunistyczna Partii Chin jako siła walcząca z wszechbytem
Komentarz 5: O zmowie Jiang Zemina i Komunistycznej Partii Chin przeciwko ruchowi Falun Gong
Komentarz 6: Jak Komunistyczna Partia Chin zniszczyła kulturę chińską
Komentarz 7: Jak Komunistyczna Partia Chin niszczy historię
Komentarz 8: Komunistyczna Partia Chin - kult zła
Komentarz 9: O niegodziwej naturze Komunistycznej Partii Chin

Hanna Shen

14.11. 2005r.
RODAKpress

 

 

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS