O RUCHU
RODAKpress - head
FENIKS
DOLACZ I TY
HOME - button
Wypowiedź Kaczyńskiego "daje Chińczykom nadzieję" - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Wypowiedź Kaczyńskiego "daje Chińczykom nadzieję"

Po spotkaniu z prezydentem Georgem Bushem, na konferencji prasowej zorganizowanej przed Białym Domem prezydent Lech Kaczyński odpowiadał na dziesiątki pytań dziennikarzy. Jedno
z nich, ze strony reportera gazety The Epoch Times, przeszło w mediach niezauważone. Pytanie,
a przede wszystkim dpowiedź prezydenta Kaczyńskiego, miała ona jednak duże znaczenie dla chińskich czytelników w USA, Australii, Kanadzie, Japonii, Rosji, Ukrainie i na Tajwanie (The Epoch Times jest to największa gazeta dla Chińczyków mieszkających poza Chinami; jej publikacje krążą w Chinach w tzw. 'drugim obiegu').

W ostanim czasie w wyniku publikacji przez Epoch Times książki "9 Komentarzy na temat Partii Komunistycznej" , 8 milionów Chińczyków wystąpiło z Komunistycznej Partii Chin Ludowych; reporter Epoch Times zapytał prezydenta Kaczyńskiego czy ta sytuacja przypomina według niego okres przemian w Polsce w latach 80-tych, a także jak Chiny mogą uwolnić się spod komunistycznej tyranii. Reporter Epoch Times zauważył, że prezydent Kaczyński przyjął to pytanie z wyraźnym zadowoloniem. "Porównując mogę Panu powiedzieć, że na początku lat 80-tych
mieliśmy 3 miliony członków partii komunistycznej; jesienią 1981 było ich już o milion mniej, a po tym jak ogłoszono stan wojenny jescze mniej" - zuaważył prezydent. "Oczywiście pojawia się pytanie jak się ma te 8 milionów do całkowitej liczby ludności w Chinach. Wierzę jednak, że jesteśmy świadkami przeobrażeń w Chinach", dodał Lech Kaczyński.

W komentarzu do wypowiedzi polskiego prezydenta reporter Epoch Times zauważył, że wypowiedź głowy państwa polskiego daje nadzieję Chińczykom, iż upadek komunizmu w Chinach jest możliwy. "Podczas gdy wielu przywódców na świecie przyjmuje za oczywiste, że komunizm na długo jeszcze pozostanie w Chinach, "dla polskiego prezydenta Chiny wyzwolone spod jarzma komunizmu nie są tylko marzeniem".

Hanna Shen, Tajpej

06. 03. 2006r.
RODAKpress

 

 

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS