O RUCHU
RODAKpress - head
FENIKS
DOLACZ I TY
HOME - button
Pekin kontra Watykan - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Pekin kontra Watykan

Wydaje się, że nie szybko nastąpi normalizacja stosunków Pekinu z Watykanem. Na tej drodze napewno staje ostatnia decyzja rządu ChRL dotycząca nominacji biskupiej.

Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne, które nie uznaje zwierzchności Papieża i jest ścisle podporządkowane rządowi w Pekinie, ogłosiło w sobotę iż mianuje ojca Ma Yinglin biskupem Kunming, miasta w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Sakra odbyła się w niedzielę.

"Mam nadzieję, że Watykan nie sprzeciwi się tej nominacji. Powinni respektować wybór chińskiego kościoła i nie wtrącać się", dodał, ogłaszając nominację, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, Liu Bainian.

Jednak Watykan był przeciwko nominacji z powodu bliskich relacji brata Ma z komunistycznym rządem, a także z powodu braku doświadczenia pasterskiego. Stolica Apostolska prosiła władze komunistyczne Chin, aby odroczono tę decyzję i próbowano dojść do porozumienia w sprawie innej kandydatury.

Liu, przedstawiciel Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego powiedział jednak, że "Watykan nie powinien oczekiwać, iż będzie mu dany wpływ na nominacje biskupów w Chinach". "Nie mamy stosunków dyplomatycznych z Watykanem; jak więc możemy dyskutować z nimi na te tematy", dodał.

Katolicy w Chinach są podzieleni; ponad 8 mln należy do kościoła podziemnego (katakumbowego) - wiernego Stolicy Aposltolskiej - a ok. 5mln. do Katolickiego Stowarzeszenia Patriotycznego (często jego członków nazywa się koncesjowanymi katolikami).

"Czy to moźna nazwać dialogiem?"
- Kardynał Zen o Chinach Nowo mianowany kardynał Hong Kong'u Jozef Zen ostro skrytykował ostatnie nominacje biskupie dokonane przez Pekin bez konsultacji ze Stolicą Apostolską. Kardynał zasugerował, że Watykan powinien zawiesić wszelkie rozmowy z rządem ChRL-u dotyczące możliwości nawiązania oficjalnych stosunków pomiędzy oboma krajami. Kardynał Zen wyznał, że Watykan ' nie może kontynuować dialogu ponieważ ludzie będą uważali, że się poddaliśmy". "Jeżeli coś w tak brutalny sposób staje się fait accompli jak można mówić o dialogu. To nie ma nic wspólnego z duchem dialogu", dodał Kardynał.

Hanna Shen, Tajwan

03. 05. 2006r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS