O RUCHU
RODAKpress - head
DOLACZ I TY
HOME - button
Cao Chang-qing - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Cao Chang-qing

5 lipca w mieście Shen-zhen (prowincja Kanton) zmarł ojciec chińskiego dysydenta Cao Chang-qinga, którego wypowiedzi publikowaliśmy na łamach RODAKpress. Jak napisal do mnie Cao Chang-qing jego ojciec był człowiekiem wrażliwym, który w swoim życiu doświadczył okrutności komunistycznych rządów w Chinach. W latach 50-tych uznany za 'prawicowca stracił pracę w lokalnym urzędzie statystycznym i przez następne 27 lat narażony na prześladowania.

Cao Chang-qing także naraził się władzom Komunistycznej Partii Chin Ludowej krytykując w latach 80-tych Deng Xiao-ping'a. Udało mu się jednak uciec; obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. . W maju na wieść o cięzkiej chorobie ojca Cao udał się do konsulatu chińskiego w Nowym Jorku i złozył podanie o wizę (Cao ma obywatelstwo amerykańskie); urzędnik natychmiast wniosek odrzucił a zamiast powodu powiedział szyderczo: "Sam dobrze wiesz dlaczego". Aby móc ostatni raz zobaczyć syna cierpiący na raka ojciec Cao udał się do Hong Kong'u i tu razem spędzili parę dni.

Cao Chang-qing cieszy się dużym szacunkiem na Tajwanie; jest jednym z niewielu Chińczyków, którzy nie żyje marzeniem "wielkich Chin" za wszelką cenę i otwarcie mówi, że bez wolnego Tajwanu nie ma wolnych Chin. Nic więc dziwnego, że wielu Tajwańczyków (np. czołowi lekarze na wyspie) i organizacji tajwańskich (min. FAPA - głowne tajwańskie lobby w USA) postanowili pomóc Cao ściągnąć ojca do Ameryki; niestety choroba była już za bardzo zaawansowana; nie zdązyli...... Cao Chang-qing nie był przy ojcu gdy ten umierał; nie pozwoliła mu na komunistyczna władza.
Za popieranie ruchu na rzecz demokratyzacji Chin a takze niepodległosci Tajwanu i Tybetu jego nazwisko znajduje się na tak zwanej 'czarnej liście"- ludzi niebezpiecznych dla rezimu w Chinach.

Hanna Shen, Tajpej

13. 07. 2006r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS