O RUCHU
RODAKpress - head
DOLACZ I TY
HOME - button
Międzynarodowe wsparcie dla dziennikarza - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Międzynarodowe wsparcie dla dziennikarza uwięzionego w Chinach Visual Artists Guild organizacja walcząca o wolność słowa zaprezentowała film zrealizowany przez Mary Lau, żonę dziennikarza singapurskiej gazety Straits Times, Ching Cheong. Ching pracował jako główny korespondent w Chinach i został aresztowany w kwietniu zeszłego roku. Oskarżono go o szpiegostwo na rzecz Tajwanu. Wyrok ma zapaśc w ciągu kilku najbliższych dni.

VAG wysłał list do ambasadora chińskiego w USA a także do konsula generalnego w Los Angeles domagając sie natychmiastowego zwolnienia Ching Cheong. Żaden z w/w urzędów nie odpowiedział.

20 lipca VAG zorganizował międzynarodową konferencję, na której jeszcze raz powtórzono apel o uwolnienie Ching Cheong.

Miasta biorące udział w konferencji to:

Bonn, Calgary, Hong Kong, Los Angeles, Melbourne, New York, Paris, San Francisco/Silicon Valley, Seattle, Toronto

Polish Comaptriot Movement - Ruch Rodaków wspiera akcje Visual Artist Guild na rzecz uwolnienia Ching Cheong: http://www.visual-artists-guild.org/VAG/Pages/_start.html
Na tej stronie internetowej można także obejrzeć video zrealizowane przez Mary Lau.

***

Chiny ostrzegają USA przed sprzedażą Tajwanowi samolotów myśliwskich F-16

Chiny zaprotestowały przeciwko planowanej sprzedaży Tajwanowi przez Stany Zjednoczone 66 myśliwców F-16 (typ D/C Block52). Liu Jianchao, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Ludowych, potwierdził, że rząd chiński otrzymawszy informacje o mającej dojśc wkrótce do skutku tranzakcji wysłał do Stanów Zjednoczonych delegację, która jasno przedstawiła rządowi amerykańskiemu chińskie stanowisko. W czwartek, 19 lipca, doszło do spotkania prezydenta Bush'a z wiceprzewodniczącym chińskiego Centralnego Komitetu Wojskowego, Guo Boxiong'iem. Przedstawiciel Pekinu ostrzegł Stany Zjednoczone, że sprzedaż mysliwcówTajwanowi przyczyni się do naruszenia pokoju i stabilizacji w rejonie. Przebywająca na początku lipca w Waszyngtonie delegacja rządu tajwańskiego złozyła propozycję zakupu samolotów myśliwskich F-16; nieoficjalnie mówi się , że Waszyngton zaaprobował umowę; jeśli dojdzie ona do skutku będzie to największa tranazakcja broni zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem od 2001 roku kiedy to administarcja prezydent George W. Busha sprzedała Tajwanowi 8 podwodnych łodzi atomowych, 12 samolotów rozpoznawczych stosowanych do walki z okrętami podwodnymi typu P-3C i unowocześnioną wersję rakiet Patriot. Tajwańskie ministertwo obrony odmówiało wszelskich komentarzy na temat tranzakcji. Chiny Ludowe rozlokowały na swoim terytorium 820 rakiet krótkiego zasięgu typu CSS-6 i CSS-7 wycelowanych w Tajwan i grożą atakiem jeśli wyspa ogłosi niepodległość.

Hanna Shen, Tajpej

24. 07. 2006r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS