Tajwan: Argument Si³y
W zesz³ym tygodniu Jin Heng-wei, polityczny komentator, urodzony w Chinach zwolennik niepodleg³o¶ci Tajwanu, zosta³ pobity w trakcie jednego z nadawanych na ¿ywo na wyspie programów publicystycznych.
http://www.youtube.com/watch?v=AiVH9uN-_i4
Atakuj±cy, równie¿ pochodz±cy z Chin, to by³y cz³onek Demokratycznej Partii Postêpu, Lin Zheng-jie. Lin po ataku na Jin Heng-wei publicznie stwierdzi³, ¿e niczego nie ¿a³uje i je¶li trzeba bêdzie to znów 'przy³o¿y' Jin'owi. Incydent zszokowa³ mieszkañców Tajwanu; odzwierciedli³ jednak problem z jakim boryka siê Tajwan - problem to¿samo¶ci.
Czê¶æ mieszkañców wyspy urodzonych w Chinach identyfikuje siê z Chinami. Spêdzili tam swoj± m³odo¶æ, to g³ównie ci, którzy przybyli z Chang Kai-shekiem lub ich dzieci, bo tak po prostu zostali wychowani. W tej grupie znale¼li siê tak¿e ludzie pokroju Lin Zheng-jia czy Chen You-hao; Zheng prowadzi firmê w Szanghaju, a w wywiadzie dla pro-pekiñskiej gazety "China Press" ukazuj±cej siê Nowym Jorku stwierdzi³, ¿e kocha Chiny tak bardzo, ¿e odwiedzi³ niemal ka¿d± prowincjê swojej ojczyzny. Chen You-hao to biznesmen, który za malwersacje finansowe jest na li¶cie 10-ciu najbardziej poszukiwanych na Tajwanie (nagroda za doprowadzenie do jego aresztowania wynosi 10 mln dolarów tajwañskich =1 mln PLN), a któremu w³adze w Pekinie przyzna³y obywatelstwo chiñskie. Chen wspiera finansowo kampaniê na rzecz obalenia pro-niepodleg³o¶ciowego prezydenta Tajwanu, Chen Shui-bien'a, a tak¿e pro-chiñskie media na Tajwanie.
Jest jednak wielu urodzonych w Chinach lub dzieci tych urodzonych w Chinach, którzy mianem swojej ojczyzny okre¶laj± Tajwan. Do nich nale¿y Jin Heng-wei, publicysta i wydawca "Contemporary Magazine' , prof. Xie Zhi-wei przedstawiciel Tajwanu (odpowiednik ambasadora) w Niemczech (hmm...¿eby Polska mia³a takich dyplomatów-patriotów!!) czy wreszcie Zhou Yu-kou, kandydatka w wyborach na burmistrza Tajpej z ramienia partii Tajwañskiej Unii Solidarno¶ci - by³a dziennikarka znana z ostrych komentarzy wobec polityków i biznesmenów, którzy w zamian za zyski obiecane przez Pekin gotowi s± sprzedaæ Tajwan.
Tajwan sta³ siê ludzi takich jak Jin, Xie czy Zhou lub ich rodzin i dla wielu innych schronieniem przed wiêzieniem lub ¶mierci± jakie zgotowa³by im w Chinach rz±d komunistyczny. Wielu z nich do¶wiadczy³o ju¿ na wyspie terroru Chang Kai-sheka i bior±c aktywny udzia³ w budowie wolnego i demokratycznego Tajwanu, pokochali tê wyspê.
Oczywi¶cie nikt nie zmusza Lin Zheng-jie i innych 'chiñkich patriotów' do traktowania Tajwanu jako swojego domu, ale te¿ nikt nie powstrzymuje ich od przeprowadzki do "ukochanej ojczyzny", Chin. Byæ mo¿e ludzie, którzy mieszkaj± w miejscu z którym siê zupe³nie nie uto¿samiaja czuj± siê sfrustowani i st±d te¿ te objawy przemocy....maj± jednak wybór nie musz± mieszkaæ w¶ród Tajwañzyków.....mniej by³oby tu wtedy tych co zamiast si³y argumentów u¿ywaj± argumentu si³y.....
http://prawica.net/old/modules.php?name=News&file=article&sid=853
Bardzo prochiñska jest przede wszystkim pó³noc wyspy; po³udnie uznawane jest za bastion nurtu pro-niepodleg³o¶ciowego; jêzykiem u¿ywanym na po³udniu jest tajwañski (chiñski dialekt Min-nan)
Ostanio ujawniony skandal to podarunek, (mieszkanie) jaki prawdopodobnie Chen You-hao sprawi³ Shi Ming -de jednemu z organizatorów akcji obalenia prezydenta Tajwanu.
Przy niewielkiej obecno¶ci Polski na Tajwanie, to w³a¶nie pismo Jin'a publikowa³o artyku³y min. o Solidarno¶ci; wiêkszo¶æ artyku³ów o Europie ¦rodkowej dotyczy³a jednak Czech i Wêgier; wynika to tak¿e z du¿ej otwarto¶ci tych dwóch krajów na Tajwan; nasza polityka wobec Tajwanu czêsto kszta³towana jest przez dyplomatów po d³ugim sta¿u w Chinach, którzy wrêcz odstraszaj± od kontaktów z wysp± ......na cozreszt± przychylnie patrzy Pekin!
Hanna Shen, Tajpej
01. 09. 2006r.
RODAKpress