O RUCHU
RODAKpress - head
DOLACZ I TY
HOME - button
Zagrażają waaadzy... piórem i myślą - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Zagrażają waaadzy... piórem i myślą

Dziennikarz singapurskiej gazety Straits Times, Ching Cheong został skazany przez władze chińskie na pięć lat więzienia za działalność szpiegowską na rzecz Tajwanu, poinformował wydawca gazety. Informacje tę potwierdziła także chińska agencja Xinhua. Ching jest obywatelem Hong Kongu i pracował jako główny korespondent w Chinach. Został aresztowany w kwietniu zeszłego roku. Proces Cheong'a odbywał się za zamkniętymi drzwiami, a chińki MSZ podał że Cheong'przyznał się do zbierania informacji o charakterze szpiegowskim.

Żona reporetra, Mary Lau, twierdzi, że jej mąz padł ofiarą prowokacji ponieważ wszedł w posiadanie pamiętników byłego chińskiego przywódcy Zhao Zhi-yan (Zhao został skazany na areszt domowy po wsparciu protestujących na Placu Niebiańskiego Spokoju studentów w 1989 roku). Według Mary Lau jej mąz wszedł zdobył także notatki z rozmów chińkich dygnitarzy min. obecnego prezydenta Chin Hu Jin-tao; informacje zakwalifikowane jako tajne znjadowały się w archiwach Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Chinh Cheong jest drugim reporterem skazanym w ostatnim czasie w Chinach. Kilka dni wczesniej, 25 sierpnia, władze chińskie skazały na trzy lata więzienia Zhao Yan pracującego dla New York Times. Zhao Yan został aresztowany 12 września 2004 roku po publikacji w której zapowiedział przejście na emeryturę byłego prezydenta Chin Jian Zemin'a; Zhao podał tęinformację zanim ukazała się ona oficjalnie w chińkich mediach.

Według organizacji Reporterzy Bez Granic w Chinach przebywa w więzieniu przynajmniej 34 dziennikarzy; w 2005 zatrzymano 16 korespondentów zagranicznych. Media chińskie podlegają ścisłej cenzurze; "władze pozwalają nam dostarczać rozrywkę i promować konsumpcję" stwierdził wydawca jednej z gazet chińskich.

Hanna Shen, Tajpej

02. 09. 2006r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS