O RUCHU
RODAKpress - head
DOLACZ I TY
HOME - button
Watykan nie opuści Tajwanu - Hanna Shen

 

 

 

 

 

 


Watykan nie opuści Tajwanu

Sekretarz Nuncjatury Apostolkiej w Tajpej, Ambrose Madtha, potwierdził, że Stolica Apostolska liczy na odbudowanie oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Pekinem. Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1951 roku, krótko po tym, jak do władzy doszli komuniści.

Według sekretarza Nuncjatury w Tajpej Stolica Apostolska nie zamierza opuścić Tajwanu i pragną mieć tu swojego przedtawiciela. "Stanowisko Stolicy Apostolkiej jest jasne i znane rządowi Tajwanu. Stolica Apostolska nie opuści Tajwanu", dodał Ambrose Madtha.

ChRL uznaje Tajwan jako część własnego państwa i zgadza się aby jakiekoliwek państwa utrzymywały oficjalne stosunki zarówno z Pekinem jak i z Tajpej.

Przedstawiciele rządu tajwańskiego przyznali, iż wiedzą o zamiarach Watykanu, ale jak przyznał rzecznik Ministsretwa Spraw Zagranicznych, Dawid Wang, rząd nie chce komentować domniemywań; Tajwan traktuje Watykan jako ważnego sprzymierzeńca w walce z wysiłkami rządu w Pekinie aby odizolować wyspę na arenie międzynarodowej. Rząd Tajwanu twierdzi, że ChRL wywiera naciski na 24 kraje, które nadal utrzymują oficjalne stosunki z wyspą. Na Tajwanie mieszka ok. 300 tys. katolików.

Katolicy w Chinach są podzieleni; ponad 8 mln należy do kościoła podziemnego (katakumbowego) - wiernego Stolicy Aposltolskiej; ok. 5mln. do Katolickiego Stowarzeszenia Patriotycznego kontrolowanego przez rząd w Pekinie i Watykan dał do zrozumienia rządowi Tajwanu, że pragną by pomóc tym 'zagubionym owieczkom".

Do pewnego zgrzytu pomiędzy Watykanem a Chinami doszło w zeszłym tygodniu kiedy to Ojciec Święty Benedykt XVI skrytykował ChRL za konsekracje biskupa bez zgody Stolicy Apostolkiej.

Hanna Shen
http://haniashen.blogspot.com/

08. 12. 2006r.
RODAKpress

 


 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS