Maczugą po łbie, czyli świat oczami Grzegorza - Łukasz Kołak
 

Maczugą po łbie, czyli świat oczami Grzegorza

- Dzień Dobry! Wita Państwa Grzegorz Maczugow, to jest program "Świat oczami Grzegorza", a naszym dzisiejszym gościem jest wybitny etyk, moralista, autorytet moralny i nie tylko, profesor Artmann z Krakowa.

- Witam serdecznie!

- Panie profesorze tematem dzisiejszego spotkania jest powstanie.

- No właśnie znakomity temat panie redaktorze, jak zwykle zresztą w pana programach, ale już przebrzmiały.

- No, ale zawsze warto pomówić o trudnych sprawach.

- Jakich trudnych? Powstanie oczywiście było błędem. Co tam błędem! Czymś gorszym niż błąd - zbrodnią! Powiedziano już o tym tyle. Podpisuję się całym swoim jestestwem pod tymi opiniami. Po pierwsze, nie miało żadnych szans, po drugie było porwaniem się z maczugą. o przepraszam, z motyką na słońce. Po trzecie naraziło bezbronnych cywili na śmierć i zniszczenie całego ich dorobku.

- No, ale przyzna Pan, że okupanci zachowywali się brutalnie. Mordowali ludność cywilną.

- A co mieli robić. Jakby Pan się zachował, gdyby nagle idąc sobie spokojnie ulicą, ktoś zza węgła zaczął do pana strzelać? To była rzeź po obu stronach.

- No, ale mieszkańcy getta nie mieli i tak żadnych szans, przeznaczeni byli do komór gazowych. Chcieli przecież pokazać światu, że drogo sprzedadzą swoje życie. Wstrząsnąć sumieniem bezdusznego świata.

- Zaraz, zaraz, o jakim powstaniu Pan mówi?

- No o powstaniu w warszawskim getcie.

- A nie. No, zaskoczył mnie Pan. Nie, no to powstanie to, co innego! Myślałem, że mówimy o tym warszawskim z 1 sierpnia. Nie, to zmienia postać rzeczy! Zgadzam się z Panem. Powstańcy z getta, w odróżnieniu od Polaków, wykazali się męstwem, niewyobrażalną wprost odwagą, determinacją. Byli sumieniem, jak Pan słusznie zauważył, świata. Uratowali honor narodu wybranego.

- A powstańcy warszawscy nie?

- Powstańcy warszawscy to dzieci, pod każdym względem. Dzieci, którym dano broń, nawet nie dano, musieli ją zdobyć na wrogu (śmiech) - i kazano iść w te nieodpowiedzialną awanturę bez sensu.

- Dziękuję Panu za kolejną znakomitą opinię, a państwa zapraszam na krótką przerwę.

Cała prawda - całą dobę

Łukasz Kołak
Blog autora
Facebook

07.08.2011r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet