O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTAP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button

Nie tylko mieszkający w Polsce - Rp

 

 

 

 

 

 


Nie tylko mieszkający w Polsce

SŁOWNIK - OKŁADKA Właśnie ukazał się "Słownik biobibliograficzny twórców literatury związanych
z Ziemią Częstochowską", którego autorami są Władysław E. Piekarski i Zbigniew Stańczyk.

W słowniku zapisano dokonania w literaturze 169 twórców urodzonych, zamieszkałych lub kiedyś zamieszkujących na Ziemi Częstochowskiej poczynając na renesansowych twórcach takich jak Jan Długosz i Mikołaj z Wilkowiecka poprzez pisarzy barokowych, legendarnych poetów okresu międzywojennego jak Jerzy Liebert, Władysława Sebyła, czy zjawisko "Halina Poświatowska", aż po współczesnych takich jak członek PEN Clubu, laureat nagród literackich Cz. Miłosza i "Solidarności" - Andrzej Kalinin, czy twórców wchodzących w trudną sztukę pisania książek Ireneusz Korpyś czy ledwie dwudziestoletnia Agata Wrońska.

Odbyte niedawno spotkanie promocyjne znalazło się w centrum zainteresowania elit Częstochowy.
Słownik otrzymał pozytywne oceny recenzentów naukowych i prasowych.
Jest promowany na stronie internetowej www.wikstan.com.

Badanie życia literackiego regionu jest powinnością literaturoznawców i kulturoznawców, którzy ostatnio bardzo się uaktywnili i którzy z wielką starannością odnotowują istniejące w tej dziedzinie fakty. Przygotowane do druku kompendium jest jedną z najważniejszych publikacji z tego zakresu. Ziemia Częstochowska wydała wielu wybitnych poetów, pisarzy, twórców kultury i życia naukowego... Ambicje obu Autorów książki oceniam bardzo wysoko. Wykonali pracę, którą zleca się często całym zespołom badawczym. Równie entuzjastyczny jest mój stosunek do zawartości książki, zawierającej ogrom materiału informacyjnego z zakresu wiedzy bio i bibliograficznej. Ogarnięcie tak wielkiego obszaru wymagało benedyktyńskiej pracowitości i cierpliwości - napisała w swej recenzji prof. dr hab. Adela Pryszczewska - Kozołub.

Pomimo skromności autorów i recenzentów mówiących o tej książce jako dotyczącej regionu, Ziemi Częstochowskiej należy wyraźnie zauważyć, że nie jest to cała prawda. Owszem wymienieni w książce pisarze, poeci powiązani są lub byli z tym regionem, ale co jest cenne i warte podkreślenia, to fakt uwzględnienia również autorów od lat tworzących na emigracji.
To może niewielki szczegół, ale Ruch Rodaków i w tej materii podejmuje trud jednoczenia narodu, którego bukietem są twórcy i z radością dostrzega takie wydawnicze fakty. Niech dowodem na to będa tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki na Tajwanie na których będą prezentowane prace autorów emigracyjnych.

Wśród haseł słownika jest hasło "Tadeusz Chabrowski" (mieszkający w Nowym Yorku), "Teresa Czekaj" (mieszkająca w Paryżu), współpracujący z Ruchem Rodaków "Wojciech Kopciński" (mieszkający w Niemczech), i inni.

Takie publikacje zwracają im głos w Polsce, są powrotem do normalności, do jednej kultury Polskiej, wreszcie.

03.01.2007r.
RODAKpress

 

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS