Pi³sudski w Moskwie - Miros³aw Rymar

 

 

 

 

 

 

 

Pi³sudski w Moskwie

Podczas lekkoatletycznych mistrzostw ¶wiata rozgrywanych w Moskwie dosz³o do zdarzenia które mo¿e przes³oniæ pamiêtny "gest Kozakiewicza" wykonany przez naszego tyczkarza w czasie moskiewskiej olimpiady po skoku daj±cym mu z³oty medal i satysfakcjê pokonania faworyzowanego Rosjanina.

To by³ rok 1980. W lipcu ju¿ spawano do szyn wagony id±ce do Rosji. USA wraz z niemal wszystkimi krajami tzw. Zachodu zbojkotowa³y igrzyska moskiewskie. W Polsce ju¿ wrza³o i na stadionie te¿. Nasz as atutowy zaatakowa³ rekord ¶wiata w skoku o tyczce. Przeszed³ poprzeczkê, opad³, poderwa³ siê i pokaza³ z szerokim u¶miechem "wa³a" rosyjskim kibicom, którzy gwizdali ilekroæ stawa³ na rozbiegu.
W tym momencie sta³ siê dla nas kozakiem co siê sowietom nie k³ania³. To by³ gest!

Trener polskich oszczepników Micha³ Kurowski 15 sierpnia 2013 roku, w 93. Rocznicê zwyciêstwa Polaków w bitwie warszawskiej zademonstrowa³ swój patriotyzm upodabniaj±c siê do Józefa Pi³sudskiego. Przyszed³ na stadion w czapce "maciejówce" jak± nosi³ Naczelnik i jego legioni¶ci.

Po trzydziestu trzech latach króluj±cy we wspomnieniach i mowie potocznej gest Kozakiewicza znalaz³ godnego nastêpcê - czyn Kurowskiego! "Gest" jest wyrazem dezaprobaty, lekcewa¿enia, zniewagi, poni¿enia. "Czyn" za¶ demonstruje g³êboki patriotyzm, szacunek dla bohaterskiej przesz³o¶ci, dumê i jest równocze¶nie prowokacj± wobec zaprzañstwa tutejszych i wrogów.

Kurowski swym czynem udokumentowa³ to, co tak trudno przekuæ w codzienny obyczaj ludzi zaanga¿owanych, samodzielnych i oddanych ojczy¼nie. Udowodni³, ¿e nie trzeba oczekiwaæ jedynie na dzia³ania organizacji, partii, nawo³ywania liderów, tylko samemu w miejsce marudzenia czyniæ. Czyniæ nale¿y to, co mo¿liwe we w³asnym zakresie, z w³asnej inicjatywy. Kurowski nie zrobi³ z siebie Pi³sudskiego pod wp³ywem chwili. On musia³ to zaplanowaæ du¿o wcze¶niej. O tyle wcze¶niej, ¿eby zapu¶ciæ "marsza³kowego w±sa" i zdobyæ "maciejówkê". On oprócz swej codziennej pracy znalaz³ czas na refleksjê, ¿e przecie¿ mistrzostwa odbêd± siê w Moskwie i to w czasie kiedy przypada rocznica klêski sowieciarzy pod Warszaw±. Pakuj±c siê na zawody pamiêta³ o czapce! Czy ogl±da³ siê na innych? Czy wa¿ne by³y dla niego "tefa³eny", "wybiórcze", albo brak ewentualnego zrozumienia wokó³? Nie, "to mia³a byæ prowokacja" - powiedzia³. Brawo Panie Kurowski!

Gdzie¶ w¶ród komentarzy internautów przeczyta³em kilka opinii sugeruj±cych jak¿e trafnie zakup "maciejówek" i udzia³ w nich w uroczysto¶ciach 11 Listopadowych. Ten wspania³y pomys³ zachêci³ mnie do napisanie tego tekstu. Dlaczego tylko oburzamy siê na lewactwo ci±gle - wbrew prawu - obnosz±ce siê z symbolami komunizmu, z bandyt± Che na koszulkach, czy jego niemieckiej odmianie z "hakenkrojcem"? Dlaczego oprócz zwalczania tego zjawiska nie tworzymy zwyczajów i trendów na noszenie i promowanie naszych, polskich i patriotycznych symboli.

S±dzê, ¿e w³a¶nie Micha³ Kurowski da³ impuls do zmiany tych z³ych tendencji. Da³ przyk³ad wrêcz, ¿e s± symbole, które zarazem mog± byæ "cool", bo czapka nie tylko z histori± wspania³±, wymowna, ale i sama w sobie ma charakter, jest OK :-). Fajna czapka.

Równie¿ w komentarzach znalaz³em link do firmy, która wykonuje te czapki.
Nie jest to artyku³ sponsorowany! Jest to tekst propozycja dla Polaków. Kup czapkê! B±d¼ w¶ród tych co wprowadz± modê na jej noszenie podczas obchodów nie tylko Dnia Niepodleg³o¶ci, ale i innych ¶wi±t narodowych.

Poza wszystkim kupisz j± od polskiego przedsiêbiorcy, a to te¿ patriotyczne zadanie:
kupuj "made in Poland".

Dla Warszawiaków sprawa jest prosta:
KOMPANIA HANDLOWA IM. PIOTRA PIANO Szymon Sterkowski ma swój lokal przy ul. Deptak 6

Dla pozosta³ych zainteresowanych jest mo¿liwo¶æ zakupu "on line" w serwisie: hatventure.net


Czapka maciejówka w tradycyjnym, historycznym kroju i barwach. Replika czapki Legionów Józefa Pi³sudskiego.

Jak informuje producent:
"Maciejówka Legionów Pi³sudskiego. Tradycyjna, piêkna czapka o starym i bardzo ciekawym rodowodzie. Maciejówkê o tym kroju i tych kolorach nosili cz³onkowie Legionów. Jest to czapka symbol, w swojej orygialnej, historycznej formie.

G³ówka czapki wykonana jest z wysokogatunkowej tkaniny we³nianej (we³na 100% ambassador). Daszek i pasek nad daszkiem wykonane s± z naturalnej skóry. Na pasku klamerka. Na guzikach po bokach g³ówki symbol narodowy. Nad daszkiem orze³ Legionów. Czapka jest wypodszewkowana.

Symbol nad daszkiem mo¿na ³atwo ¶ci±gn±æ zamieniaj±c czapkê w maciejówkê "cywiln±", do codziennego u¿ytku. Czapka nadaje siê do tego bardzo dobrze i bardzo dobrze prezentuje siê nawet do codziennego, schludnego stroju. Oddychaj±ca i ciep³a tkanina we³niana zastosowana do g³ówki, bawe³niany potnik i ergonomiczny kszta³t sprawiaj±, ¿e czapkê nosi siê wyj±tkowo wygodnie i przyjemnie."

Wyj±tkowo wygodna i przyjemna, a przy tym szpan i cool. Zróbmy j± trendy Rodacy.

Miros³aw Rymar

19.08.2013r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet