RODAKpress - head
HOME - button
Wychowanie do życia w XXI wieku - Ignacy Nowopolski

 

 

 

 

 

 

 

 


Wychowanie do życia w XXI wieku

Katastrofalny kryzys, który podkopuje fundamenty materialnego bytu Stanów Zjednoczonych, a w rezultacie całego zintegrowanego świata, spowodowany został przestępczą działalnością instytucji finansowych z USA i UE. Pomimo tego oczywistego wniosku, nasuwa się jednak pytanie, w jaki sposób udało się tym firmom skłonić amerykańskie społeczeństwo do szaleńczego zadłużenia, które leży u podstaw kryzysu.

Wydaje się, że o ile konsumpcyjna mentalność odgrywa tu istotną rolę, o tyle nie może ona w pełni uzasadnić tej sytuacji. Do zrealizowania owego scenariusza potrzebny był jeszcze jeden element, w postaci całkowitej bezmyślności ogółu.

Bezmyślność, jako nabyta cecha "przodujących społeczeństw Zachodu", stanowi kamień węgielny wszystkich patologii i plag nękających ten "ekskluzywny klub bogatych" i z tego powodu warta jest bliższej analizy.

Człowiek, jako istota inteligentna, z natury swej skłonny jest do używania rozumu w swej indywidualnej drodze życiowej oraz w kształtowaniu procesów społecznych. Tylko intensywne wychowanie, zapoczątkowane na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju, daje gwarancje zmiany tej przyrodzonej cechy.

Rozumieli to dobrze wcześni amerykańscy kapitaliści, pragnący stworzyć człowieka odpowiadającego wymogom "wolnego rynku". Osiemnastowieczni przedsiębiorcy, tacy jak Rockefeller i Carnegie, pod pretekstem dobra publicznego, zabiegali o wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego. Ich ideałem systemu edukacji, było pruskie szkolnictwo zaprojektowane tak, by produkować masy bezmyślne i posłuszne woli "wodza". System pruski został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w połowie dziewiętnastego wieku. Amerykański teoretyk tego systemu, Alexander Inglis, opublikował w 1918 roku pracę zatytułowaną "Principles of Secondary Education", w której przedstawił podstawowe elementy "wolnorynkowego" szkolnictwa.

Szkolnictwo to ma spełniać sześć podstawowych funkcji:

  • Ma być "odruchowe", a nie twórcze, tzn. wyrabiające konkretne odruchy w odpowiedzi na konkretne bodźce;
  • "integrujące", tzn. stymulujące działania zgodne z trendami większości (tłumu);
  • "ukierunkowujące", tzn. uwypuklające indywidualne role poszczególnych jednostek w społeczeństwie;
  • "różnicujące", tzn. rozwijające te umiejętności jednostek, które niezbędne są do wypełniania zdefiniowanych uprzednio różnorakich ról społecznych;
  • "selektywne", tzn. piętnujące jako "gorsze" i "nieprzydatne" te jednostki, które wykazują się niezależnością i indywidualizmem w myśleniu i działaniu;
  • dla dzieci "elit" natomiast, "przygotowawcze" do roli "przywódców" i "kontrolerów" tłumu, w zakresie pięciu wyżej wymienionych funkcji.

Już w roku 1922, Ellwood Cubberley, w publikacji pt. "Public Education in the United States", pisał:

Nasze szkoły są fabrykami, w których surowiec ma być odpowiednio ukształtowany...jest więc obowiązkiem szkoły urabianie uczniów zgodnie z założoną specyfikacją.

W swoim dziele "The Child, the Parent, and the State", rektor Harvardu, w połowie ubiegłego wieku, James Bryant Conant pisał, że amerykański system szkolnictwa jest swoistym zamachem na "wroga", za którego uznać należy społeczeństwo, a zaniechanie celów edukacyjnych tego systemu spowodowałoby "zwycięską kontrrewolucję".

Efekty takiej edukacji widać jak na dłoni w Polsce, która w ostatnich dwu dekadach przeszła szereg "transformacji", z których jedną była "reforma szkolnictwa". Jej rezultatem jest pokolenie "europejczyków", tzn. ignorantów, którzy gotowi są na każde szaleństwo, pod warunkiem, że kierunek nadany jest przez "prestiżowego" idiotę lub propagandzistę, utytułowanego przez "renomowane" zachodnie instytucje.

Kto wie czy to "wychowanie do życia w XXI wieku" nie stanowi największego kataklizmu, ze wszystkich jakie przetoczyły się przez Polskę w okresie "transformacji".

Ignacy Nowopolski

10.05.2009r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS