DOBRZE SIĘ STAŁO - Aleksander Ścios

Wydawnictwo ANTYK - Aleksander Ścios - "Zbrodnia Smoleńska. Anatomia Dezinformacji" 


DOBRZE SIĘ STAŁO

Dobrze się stało, że poszliśmy osobno - My i Oni. Oni prowadzeni przez człowieka, który na nienawiści zbudował swoją pozycję, My - kierowani tradycją i obowiązkiem Polaka.
Dobrze się stało, że po stronie Onych zebrały się zastępy cmentarnych postaci - politycznych " wampirów, upiorów i zmór nocnych " oraz tych, " których nawet nazywać nie warto ".
Dobrze, że rozdzieliły nas kordony " bijącego serca partii ". Ich dzieci i kobiety szły pod ochroną BOR-u i armii tajniaków, nasze dzieci i kobiety zaatakowano gazem i pałkami. Tam towarzyszem marszu był strach i prywata, nam wtórowały myśli Polaków i słowa dumnych pieśni.

Wczorajsza lekcja nie pójdzie na marne. Młodym ludziom, którzy widzieli policyjnych prowodyrów i poczuli zapach sowieckiej "czieremuchy" - nikt już nie wmówi, że żyją w wolnym państwie. Sami odkryją, ile kosztuje niepodległość i jak długa do niej droga. Na warszawskim bruku odebrali najważniejszą lekcję patriotyzmu. Tę samą, na której moje pokolenie zdawało egzaminy w latach 80.
Dobrze się stało, że po raz kolejny podzieliła nas pamięć o Niepodległej - dla Onych groźne i obce słowo, dla nas - czas dumy i narodowego święta.
W tym dniu, podział na My i Oni był konieczny. Wytyczył nie tylko nasze poczucie odrębności - to kim jesteśmy i z jakiej historii wyrastamy, ale równie mocno obnażył miejsce Onych, sytuując ich poza tradycją i wspólnotą narodu. Oni wiedzą, że ta dychotomia jest dla nich zabójcza - buduje grupową solidarność i pozwala odróżnić swoich od obcych. Boją się jej, bo bez załganych haseł i " budującej zgody " - nie mają tożsamości, celu ani perspektyw.
Dobrze się stało, że po wczorajszym dniu możemy powiedzieć - "Polska należy do nas " i doświadczać dumy z bycia Polakiem. Tej dumy, której Oni nigdy nie odczują.

Aleksander Ścios
Blog autora

ŚCIOS ODPYTUJE KOMOROWSKIEGO

13.11.2012r.
RODAKnet.com

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet