O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Sławomir Mrożek prowincjonalny inteligent z Ku - Klux - Klanem w tle - Aleksander Szumański

 

 

 

 

 

 

 

 


Korespondencja z Krakowa

Sławomir Mrożek prowincjonalny inteligent z Ku - Klux - Klanem w tle

"Dziennik" w wydaniu z dnia 8.10. 2007 zamieścił wywiad ze Sławomirem Mrożkiem. Nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt poniżania w wywiadzie polskiej inteligencji.

Z niezmiernym uczuciem wstydu cytuję wynurzenia pana Mrożka:
"Mam niechęć do polskiego inteligenta. denerwuje mnie jego prowincjonalność. Cokolwiek oni wydają i piszą, to jest niepoważne. W Polsce oświeconych inteligentów jest bardzo mało, można powiedzieć, że jest ich minimalna ilość". ."Boję się Polaków. mnie to wszystko już nie obchodzi". "To mnie przestało interesować zaraz po wyjeździe z Polski. Jeszcze we Francji." "Poza Polską ludzie są poważniejsi." "Mam niechęć do polskiego inteligenta." "Można powiedzieć wyssaną z mlekiem matki".
Cóż jeszcze Sławomir Mrożek wyssał z mlekiem matki?

Gdy w kilka dni po wydaniu wyroków śmierci w procesie krakowskiej Kurii Metropolitalnej, ukazała się w prasie polskiej haniebna rezolucja podpisana przez 53 krakowskich literatów, Sławomir Mrożek wraz z Wisławą Szymborską byli jednymi z sygnatariuszy owej literackiej hańby.

Dla porządku przypomnę tekst owej rezolucji:

" W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich , powiązanych z krakowską Kurią Metropolitalną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców

Ojczyzny, którzy, wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływy na młodzież skupioną w KSM, działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję. Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.
Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm, ostrzej piętnować wrogów narodu - dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej."

Poza Mrożkiem i Szymborską rezolucję podpisali jeszcze m. inn. Kornel Filipowicz /późniejszy mąż Szymborskiej, Adam Włodek/ pierwszy mąż Szymborskiej, /Olgierd Terlecki - ujawniony konfident SB/, Jan Błoński - prof. UJ - apologeta antypolskiej twórczości Czesława Miłosza, Maciej Słomczyński - konfident SB, Bruno Miecugow, Mortkowicz - Olczakowa - konfidentka SB.
Nie musieli, a podpisali hańbę domową.

Sławomir Mrożek ponadto był od pozostalych sygnatariuszy "precyzyjniejszy".
Wyszedł oto "przed orkiestrę", aby wyróżnić się:

"Nie ma zbrodni, której byśmy się po nich nie mogli spodziewać. Zaciekłość niedobitków będzie tym większa, tym bardziej będą się opodabniać do SS - manów, do "rycerzy płonącego krzyża" - Ku-Klux-Klanu, do brunatnych i czarnych koszul - występując w tym samym co SS-mani, krzyżowcy, koszule i inni falangiści interesie." /"Kurier Codzienny" Chicago 9 - 11 stycznia 2004 - " Sterowanie wolnością" - Aleksander Szumański / - żródło - Krak. Oddz. IPN. - Jarosław Szarek / 7. 02. 2003 /.

Czy w mediach polskich można pisać w sposób odpowiadający prawdzie?
Nadszedł czas, aby zaprzestać sterowania wolnością.

Aleksander Szumański

12. 10. 2007r.
RODAKpressRUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS