O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Vox Dei? - Michał Tyrpa


 

 

 

 

 

 

 


Vox Dei?

Wyskoczyłem dziś rano po bułeczki. Pech chciał, że pod sklepem nadziałem się na pana Zdzisława Z. Sąsiad jest typowym przedstawicielem naszego przypadkowego społeczeństwa. W środowisku słynie z kontrowersyjnych poglądów, jak i z bezkompromisowej formy ich wyrażania. Zauważywszy mnie z oddali, śmiałym manewrem oskrzydlającym odciął drogę odwrotu i - ewidentnie wczorajszy - przymusił do wdania się w dialog na cztery nogi.

ON: Cześć, panie Miśku!

JA: Dzień dobry, panie Ździśku.

ON: A słyszałeś pan wczoraj Bolka ze Sztolcmanem?

JA: .. ?

ON: No z prezydentem Liskiem gadali. Na Polsacie.

JA: Przecież pan wie, że bez telewizora mieszkam.

ON: Aj, to niedobrze, niedobrze. Trza wiedzieć, panie Michałku, co się kroi. Potem się pan obudzisz z rączką w nocniczku..

Widząc, że się nie wywinę, spytałem, cóż się właściwie stało.

Panie Michałku kochany! - wykrzyknął załamując ręce. - Wszystko idzie na szlag trafił..! Bolek i Sztolcman zgodnym chórem szaty potargali [tak powiedział! - przyp. MT]. A potem trzech zapienionych: chudy Rysiek, Endrju skrzywdzony i koń Romuś popluli się z oburzenia na Strasznych. Dobrze, że ich tam trochu za wodze głosem rozsądku powściągał marszałek Komorowski. Jak by nie to, to by zupełnie się zacukali.

JA: I pan się dziwi, że ja wolę żyć bez telewizora. Nie mam takich stresów, panie sąsiedzie. Dobrze panu radzę: niechże pan trochę przystopuje, panie Zdziśku. Wykończy pana ta polityka..

ON: A dej pan spokój! Ze mną to już [.]. Ja się boję, co będzie z moimi dzieciakami, jak tych czerwonych świń nie da się odspawać od żłobu.

JA: Może nie jest tak źle.. Ludzie pójdą do głosowania. Demokrację mamy.

ON: Co pan!? Tego tamtego [oryginał zmieniony - przyp. MT] ... Jaką demokrację! Kulczykowo - gudzowatą, [.] mać! Jak nie zarobię na ZUS - zdechnę. Jak nie dam doktorowi w łapę - zdechnę. Ja i cała rodzina, panie Michałku kochany! A podatki trza płacić, nie? A na co? Żeby A-a-daś ustawami z Rywinem handlował? A dwa donosiciele - Bronek i Tadek - kapowały u Niemca i Włocha, jak to ich Straszni prześladują i niszczą. A do tego Ruski z Niemcami walą nas w łeb gazrurką, pedzie chcą się żenić i dzieci wychowywać, młodzi na Zachód spieprzają..

Wyczekałem, aż dojdzie do apogeum zapamiętania w gniewie i, grzecznie się ukłoniwszy, smyrgnąłem między Scyllą sklepiku, a Charybdą gestykulującego Zdziśka.

Cóż, sytuacja rzeczywiście coraz gorętsza. W narodzie daje się odczuć nieustający głód wartości. A przy tym od takich Zdziśków naprawdę wieje grozą. I pal sześć prostacką dosadność poglądów tego jednego faceta. Problem w tym, że takich jak on zacietrzewionych antysemitów-homofobów są miliony. Że przesadzam? Że nie wszędzie? Jasne, w stolicy raczej nie. Ale u nas - na rubieży - niestety wciąż można takich spotkać.

I nie dziwmy się potem, że we Warszawie i w Dobrym Towarzystwie wytkają nas palcami.

Michał Tyrpa,
Blog autora: http://mementomori.salon24.pl/index.html

01.09.2007r.
RODAKpress

RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS