O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Z wizytą u Rzecznika Praw Obywatelskich - Michał Tyrpa


 

 

 

 

 

 

 


Z wizytą u Rzecznika Praw Obywatelskich

Czy intensyfikacja współpracy Fundacji Paradis Judaeorum z Rzecznikiem Praw Obywatelskich pomoże zrealizować cele akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu"?

Dr Janusz Kochanowski stanowi szlachetny wyjątek na tle stosunku najwyższych urzędów Rzeczypospolitej do naszej inicjatywy na rzecz przywrócenia pamięci o Witoldzie Pileckim. Już 22 stycznia 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wsparł swym autorytetem akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu". Dziś, kiedy wiele osób przekonało się, że jej owoców nie udało się ani upartyjnić, ani obrócić wniwecz, są powody, aby z ostrożną nadzieją spojrzeć w przyszłość.

W dniu wczorajszym, na specjalne zaproszenie pana Janusza Kochanowskiego udałem się do siedziby Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej w Warszawie. W trakcie naszej rozmowy usłyszałem daleko idące deklaracje wsparcia i konkretnej pomocy w "przypominaniu o Rotmistrzu".

Z satysfakcją odnotowuję opinię Pana Rzecznika - w pełni zbieżną z tym, co w ciągu ostatniego półtora roku nie raz powtarzałem - iż w sferze symbolicznej, w sferze pamięci, zaniedbania ostatniego dwudziestolecia są wprost zastraszające.

W trakcie omawiania spraw bieżących poruszyliśmy temat kontynuacji działań zapoczątkowanych na arenie Parlamentu Europejskiego przez panią Hannę Foltyn-Kubicką oraz grupę polityczną Unia na Rzecz Europy Narodów. Poinformowałem Pana Rzecznika, iż w ostatnim czasie uzyskałem deklaracje wsparcia dla promowanego przez nas projektu 25 maja - europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ze strony takich eurodeputowanych jak prof.Jerzy Buzek i dr Marek Migalski.

Spotkanie miało w gruncie rzeczy charakter roboczy i stanowiło raczej inaugurację nowego etapu współpracy oddolnej inicjatywy społecznej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Z tego względu nie sposób było poruszyć wszystkich tematów.

Zastanawialiśmy się wspólnie m. in. nad przyczynami, dla których Instytut Pamięci Narodowej zwalcza naszą akcję społeczną, i to pomimo złożonej dawno temu przez Jana Żaryna (za wiedzą i zgodą Janusza Kurtyki) oficjalnej deklaracji poparcia. Pan Rzecznik pomagał mi również zrozumieć, dlaczego Prezydenta Rzeczypospolitej oraz premiera i członków naszego rządu, w sprawie Rotmistrza, nie było stać nawet na to, co uczynił Prezydent Republiki Czeskiej.

Dziękując wszystkim wspaniałym osobom, które od dawna (i od nie tak dawna) angażują się w akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), mogę uczciwie powiedzieć: pomimo zawirowań ostatnich miesięcy, mamy dziś więcej powodów do ostrożnego optymizmu. Zwykli obywatele, którzy na polu społecznym próbują być aktywni nie tylko wtedy, gdy trzeba egzekwować słuszne prawa, ale i wówczas, gdy wiąże się to z poświęceniem czasu i energii na zadość-czynienie Wielkiemu Zbiorowemu Obowiązkowi, z większą nadzieją mogą spojrzeć w przyszłość.

Sami oceńcie, czy to "tylko", czy "aż" tyle.

Dokumentacja akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. pod adresami:
www.michaltyrpa.blogspot.com
oraz
www.witoldsreport.blogspot.com

Michał Tyrpa
Blog autora: http://mementomori.salon24.pl/index.html

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

05.07.2009r.
RODAKpress

RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS