O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz - Michał Tyrpa


 

 

 

 

 

 

 


Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz


Wniosek o odwołanie Cywińskiego

Pięć organizacji społecznych poparło wniosek o usunięcie dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Czy minister Zdrojewski odwoła Piotra M.A.Cywińskiego ze stanowiska?

Fundacja Paradis Judaeorum zwracała się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwukrotnie: 27 stycznia oraz 4 marca b.r. Fundacja zwracała się również do Prezydenta Rzeczypospolitej o poparcie wniosku do MKiDN. 11 marca z rozmowy telefonicznej z panią Emilią Błaszak - dyrektorem Biura Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta, dowiedziałem się, że stanowisko Pana Prezydenta w tej sprawie zostanie przekazane na piśmie.

Tymczasem w ostatnich tygodniach argumenty podniesione w punktach od A do H pisma Fundacji Paradis Judaeorum do MKiDN z 4 marca b.r. - szczegóły w materiale pod adresem:
http://mementomori.salon24.pl/162182,drugi-wniosek-o-odwolanie-cywinskiego

.spotkały się ze zrozumieniem kolejnych - po miesięczniku "Idź Pod Prąd" i Stowarzyszeniu Blogmedia24.pl, instytucji społecznych.

Wniosek o odwołanie Piotra M.A.Cywińskiego z zajmowanego stanowiska przesłało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pięć instytucji:
1) Portal publicystyczno-polityczny Trybunalscy.pl
2) Fundacja Pomocy ANTYK
3)
Komitet Obywatelski Miasta Koszalina oraz 4) Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział Koszalin
5) Stowarzyszenie KoLiber

Wczoraj zwrócenie się do MKiDN z prośbą o wyjaśnienia faktów, o których mowa w obu listach Fundacji Paradis Judaeorum, zadeklarowało Niezależne Zrzeszenie Studentów. Baczniejsze przyjrzenie się sprawie i ewentualne reakcje obiecał także Magazyn "Obywatel".

Wszystkich, których temat obchodzi, zachęcam do pisania w tej sprawie zarówno do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedstawicielom mediów proponuję zapytanie ministra Zdrojewskiego i prezydenta Kaczyńskiego, czy ich zdaniem - w świetle przedstawionych okoliczności - pan Piotr M.A.Cywiński jest odpowiednią osobą do sprawowania funkcji dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jeśli znajdą się dziennikarze na tyle odważni, aby wysokim urzędnikom owo pytanie zadać, mam nadzieję, że odpowiadając panowie Lech Kaczyński i Bogdan Zdrojewski będą się kierować czymś więcej niż tylko polityczna kalkulacja.

Ufam, że minister odpowiedzialny za narodowe dziedzictwo i prezydent Rzeczypospolitej, przed udzieleniem odpowiedzi, zechcą zapytać samych siebie:

A co w tej sprawie sądziłby rotmistrz Witold Pilecki..?

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

02.04.2010r.
RODAKpress

RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet