O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
Przypomnijmy o Rotmistrzu w AFET - Michał Tyrpa


 

 

 

 

 

 

 


Przypomnijmy o Rotmistrzu w AFET

Jutro Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego podejmie decyzję o przyjęciu do dalszych prac lub odrzuceniu projektu ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

To wielkiej wagi moment. Nasi przedstawiciele w strukturach unijnych po raz kolejny stają przed szansą uhonorowania tych, których dłużnikami jesteśmy my wszyscy.

W obecnej kadencji projekt Zalecenia dla Rady Europejskiej został wniesiony w dniu 10 lutego b.r. przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Szczegóły w materiale: http://mementomori.salon24.pl/156036,sprawa-rotmistrza-pileckiego-wraca-do-pe

Dziś o godz. 9.25 na adresy internetowe wszystkich polskich europosłów i do wiadomości kilkudziesięciu redakcji agencji prasowych, tygodników, dzienników, mediów elektronicznych przesłałem list następującej treści:

Posłanki i Posłowie

Rzeczypospolitej Polskiej

do Parlamentu Europejskiego

Szanowni Państwo,

W tym szczególnym momencie polskich dziejów zwracam się do wszystkich Państwa z prośbą o pomoc. Jutro, 14 kwietnia b.r. prezydium Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego AFET podejmie decyzję opiniującą do dalszych prac parlamentarnych projekt Zalecenia w sprawie ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Projekt wnieśli w dniu 10 lutego b.r. posłowie z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

31 marca b.r. do dziesięciorga z Państwa nie należących do grupy EKiR wystosowałem pisma z prośbą o pomoc w przekonaniu koordynatorów AFET - warto zauważyć, że nie ma wśród nich Polaków - aby projekt wspomnianego Zalecenia zaopiniowali pozytywnie.

Jedynie troje z dziesięciorga adresatów moich listów zadeklarowało wsparcie - Pani Danuta Hubner, Pani Lidia Geringer de Oedenberg oraz Pan Jacek Saryusz-Wolski. Raz jeszcze serdecznie Państwu za ten gest dobrej woli dziękuję.

Pan Poseł Janusz Zemke przedstawił poważne zastrzeżenia prawne co do samego projektu. Żywię nadzieję, że argumenty przedstawione przez Pana Posła nie zamykają ostatecznie drogi dla realizacji naszego projektu.

W imieniu uczestników zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), której zasadniczym celem jest ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zwracam się do wszystkich Państwa - polskich Posłanek i Posłów do Parlamentu Europejskiego, z gorącą prośbą o konstruktywną współpracę na rzecz realizacji tego projektu.

Zwracam się do Państwa w przededniu rozstrzygnięcia AFET, ale nade wszystko w szczególnym momencie dziejowym.

Tragedia pod Smoleńskiem zabrała Polsce wiele wspaniałych osób. Zabrała nam Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, który odznaczył pośmiertnie Rotmistrza Witolda Pileckiego Orderem Orła Białego.

Zabrała Rzecznika Praw Obywatelskich Doktora Janusza Kochanowskiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego Księdza Tadeusza Płoskiego, Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Księdza Profesora Ryszarda Rumianka oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Tomasza Mertę. Osoby te od dawna wspierały inicjatywę obywatelską "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").

W tej doniosłej chwili okażmy czynem, iż jesteśmy wierni depozytowi, który nam pozostawiły.

Jeśli ich ofiara nie ma pójść na marne, uczyńmy co w naszej mocy, aby Europa przypomniała sobie i światu o Bohaterach Zmagań z Totalitaryzmem. O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim - zamordowanym z tych samych powodów i w ten sam sposób, co tysiące jego towarzyszy broni spoczywających w Katyniu.

Na to, co w tej Sprawie uczynią w chwili obecnej polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego z uwagą spogląda wiele osób, a także ważne instytucje polskiego życia publicznego, które niedawno udzieliły poparcia akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").

Zapraszam Państwa do zapoznania się z informacjami dostępnymi od dzisiaj pod adresem:
www.michaltyrpa.blogspot.com

Łączę wyrazy szacunku,

Michał Tyrpa

Prezes Zarządu

Fundacji Paradis Judaeorum

Kraków, 13 kwietnia 2010 r.

Do wiadomości mediów, uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") i opinii publicznej.

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

***

news

Email przesłany o godz.10.36 przez poseł Lidię Geringer de Oedenberg do Kristiana Vigenina - koordynatora grupy Socjalistów i Demokratów w AFET, a do wiadomości posła Tomasza Poręby oraz mojej:

"Dear Kristian,

I am writing to request your support, as the coordinator of S&D Group in AFET, for the initiative to declare 25 May International Day Honouring the Heroes of the Fight against Totalitarianism.

Having noticed the involvement of polish non-governmental organisations in this initiative, I decided to support it. In these difficult days that Poland is facing now, it seems to be even more relevant and I hope that AFET will decide to give it a follow-up.

Please do not hesitate to contact my office, should you need any details,

Kind regards,

Lidia Geringer de Oedenberg"


W imieniu uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") bardzo Pani Poseł dziękuję. Oby był to dobry przykład dla innych.

2010-04-13 11:32 Michał Tyrpa 162 2786

13.04.2010r.
RODAKpress

RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet