62 lata temu zginął Rotmistrz Pilecki - Michał Tyrpa  

 

 

 

 

 

 


62 lata temu zginął Rotmistrz Pilecki

25 maja 2010 chcieliśmy świętować pierwszy europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Nie ma jednak takiej szansy, takiego czasu i takiej inicjatywy, których nasi europosłowie nie potrafiliby zmarnować.

Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") to apolityczna inicjatywa obywatelska. Do jej głównych celów należą: 1) upowszechnienie "Raportu Witolda" z 1945 r, 2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy "Ochotnika do Auschwitz", oraz 3) ustanowienie 25 maja - rocznicy śmierci Witolda Pileckiego - Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie Unii Europejskiej.

Instytucjonalni i indywidualni uczestnicy akcji starają się również między innymi o nadawanie ulicom i placom polskich miast imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, wprowadzenie "Raportu Witolda" do kanonu lektur (nie tylko w polskiej szkole), beatyfikację rtm.Pileckiego w Kościele katolickim.

Inicjatywa "Przypomnijmy o Rotmistrzu" została zainaugurowana przez krakowską Fundację Paradis Judaeorum ponad 2 lata temu, w styczniu 2008 r. Pomimo przeciwności wciąż trwa i przynosi owoce.

O tym, co ostatnio i wcześniej udało się i czego nie udało się nam osiągnąć, o tym, dlaczego Witold Pilecki powinien być patronem wszystkich bohaterów walczących z totalitarnymi tyraniami, dowiecie się z materiału, który od dziś dostępny jest pod adresem:
www.michaltyrpa.blogspot.com

Tym, którzy są dziś w Warszawie, przekazuję zaproszenie do udziału w Mszy św. za duszę ś.p. Rotmistrza, która zostanie odprawiona o godz. 19.00 w kościele OO.Jezuitów p.w. św.Andrzeja Boboli, przy ul.Rakowieckiej 67, po której uczestnicy przejdą pod areszt śledczy na Mokotowie, gdzie 62 lata temu zamordowano Rotmistrza.

Mam nadzieję, że postawa naszych przedstawicieli nie zniechęci uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" do dalszego, konsekwentnego dawania świadectwa.

Jesteśmy Mu to winni.

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

26.05.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet