PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU - KONKURS - Michał Tyrpa  

 

 

 

 

 

 

PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU - KONKURS

Pomimo trudności obiektywnych, bojkotu ze strony mediów, dwuznacznej postawy polityków i zwalczania przez urzędników odpowiedzialnych za narodową pamięć, obywatelska inicjatywa "Przypomnijmy o Rotmistrzu"("Let's Reminisce About Witold Pilecki") rozwija się i zyskuje nowych uczestników. W jaki sposób możemy przypomnieć o Rotmistrzu?

Jednym z narzędzi, z których korzystamy w ramach naszej akcji jest Facebook. W popularnym serwisie społecznościowym istnieje profil akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), profile Marszów Rotmistrza, a także - założone niedawno przez Bartosza Wilka "wydarzenie" - zachęta do podpisywania naszej petycji do europosłów: http://www.petycje.pl/4376 . W jednym z komentarzy do facebookowego wydarzenia pt. "Witold Pilecki patronem europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem", pojawiło się pytanie: "Podpisałem i co dalej?".

Wszystkim, którzy dotąd złożyli podpis pod apelem do europosłów, z serca dziękuję. Cieszę się, że mimo niesprzyjających okoliczności, coraz więcej osób rozumie, że owo "przypominanie o Rotmistrzu" to jest nasza w s p ó l n a S p r a w a .

Jak można się w nią włączyć? W zakresie chęci i możliwości. A konkretnie? Odpowiadam:

1) Na początek można zorientować się, jak wyglądały dotychczasowe działania w ramach akcji (dokumentacja w materiałach publikowanych od ponad dwu i pół roku pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com )

2) Można zaprosić znajomych do złożenia podpisu pod wspomnianą petycją.

3) Można znajomym polecić lekturę "Raportu Witolda" - dostępnego w internecie po polsku i po angielsku .

4) Można zachęcić instytucje, z którymi jesteśmy związani/sympatyzujemy do formalnego przystąpienia do naszej obywatelskiej inicjatywy (dane kontaktowe: michal.tyrpa [at] gmail.com i/lub: Michał Tyrpa, Fundacja Paradis Judaeorum, ul.Kobierzyńska 66/14, 30-363 Kraków)

5) Można zorientować się, czy na mapie miejscowości, w której mieszkamy jest już ulica lub plac noszący imię Rotmistrza Witolda Pileckiego - jeśli nie - wystąpić do władz miasta z wnioskiem w tej sprawie. W razie potrzeby służę pomocą.

6) Można zasugerować dyrekcji znanej nam szkoły podstawowej, średniej lub wyższej - które dotąd nie mają patrona (albo patron wydaje się niegodny) - przyjęcie imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

7) Jeśli jesteśmy katolikami, można zamówić Mszę św. za duszę Rotmistrza, której uczestnicy pomodlą się o beatyfikację Witolda Pileckiego (taką np. jak ta, która została odprawiona 25 stycznia 2009 r. w Katedrze Wawelskiej, relacja w dokumentacji akcji)

8) Można podjąć starania o zorganizowanie w przyszłym roku jubileuszowego, urodzinowego Marszu Rotmistrza, który przemaszeruje ulicami polskich miast wieczorem 13 maja 2011 r. Jeżeli mamy kontakty z Polonią, można podjąć starania, aby podobne Marsze przeszły także ulicami Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Dublina, Galway, Paryża, Madrytu, Rzymu, Berlina, Kijowa, Moskwy, Tbilisi, Ankary, Kapsztadu, Sydney, Tokio i innych miejscowości. Co prawda moje listy z zaproszeniami do akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" wysyłane do takich organizacji jak Kongres Polonii Amerykańskiej, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Kongres Polonii Niemieckiej, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej, Rada Naczelna Polonii Australijskiej i inne, nieodmiennie odbijają się od ściany, zaś próby pobudzenia aktywności w tej mierze takich uczestników naszej akcji, jak np. Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Poland Street, spełzły na niczym, nie znaczy to przecież, że ktoś z was nie będzie miał więcej szczęścia.

9) Można, a nawet trzeba ( ! ) w "przypominaniu o Rotmistrzu" wykazywać kreatywność. Jak niejednokrotnie wspominałem, każdy dobry pomysł w cenie!

10) Można wreszcie wziąć udział w konkursie na esej/artykuł/utwór, który Fundacja Paradis Judaeorum niniejszym ogłasza. Temat (który proszę traktować jako pewną wskazówkę, punkt wyjścia dla własnych przemyśleń): "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata" .

Konkurs przeznaczony jest dla osób młodych - w wieku od lat 7 do 107, które:

a) przeczytały ze zrozumieniem "Raport Witolda" z 1945 r. i "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta,

b) popierają ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem,

c) popierają nakręcenie superprodukcji filmowej o rtm.Pileckim,

d) znają znaczenie takich pojęć, jak "Polska", "dobro wspólne", "Bóg", "Ojczyzna", "honor", "obywatel" "świadectwo", "społeczeństwo obywatelskie", "racja stanu", "narodowy socjalizm", "komunizm", "wiara", "nadzieja", miłość", "bliźni" (wedle koncepcji chrześcijańskiej).

Prace z dopiskiem "PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU - KONKURS", proszę nadsyłać emailem na adres michal.tyrpa [at] gmail.com, albo publikować na własnym blogu (jeśli autor prowadzi), a następnie przesłać link do tekstu na adres email niżej podpisanego. Konkursowe eseje/artykuły/utwory przyjmowane będą do 5 listopada 2010 r . Autorów uprasza się o podpisywanie prac własnym imieniem i nazwiskiem oraz podanie informacji na temat zawodu, wieku (w przypadku Pań - orientacyjnie ;) oraz miejsca zamieszkania.

Rozstrzygnięcie konkursu w Święto Niepodległości, 11 listopada 2010. Wśród nagród książki oraz płyty z filmami dokumentalnymi, wydane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Dla zwycięzcy - książka Adama Cyry "Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948" . Zdobywca drugiej nagrody otrzyma wspomnienia Jerzego Bieleckiego (w KL Auschwitz nr 243) pt. "Kto ratuje jedno życie" . Trzecia nagroda to płyty z filmami "Klisze pamięci Mariana Kołodzieja" oraz "Dni mojego życia.. Auschwitz. Historia prawdziwa" . Ewentualni wyróżnieni otrzymają znane uczestnikom naszej akcji kartki pocztowe z hasłem "Przypomnijmy o Rotmistrzu"/"Let's Reminisce About Witold Pilecki".

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

15.09.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet