Przypomnijmy o Rotmistrzu w Zabrzu - Michał Tyrpa  

 

 

 

 

 

 

Przypomnijmy o Rotmistrzu w Zabrzu

W grudniu ub. r. zwróciłem się o pomoc w zbieraniu podpisów pod apelem o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. O tym, że nie wszyscy zbyli tę prośbę wzruszeniem ramion świadczy odzew z Zabrza.

11 grudnia 2010 r. na macierzystej stronie akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), został zamieszczony link do pliku pdf z formularzem petycji w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (zob. www.michaltyrpa.blogspot.com ).

7 stycznia b.r. dyrekcja Zespołu Szkół nr 3 im. rtm.Witolda Pileckiego w Zabrzu przesłała 253 podpisy złożone pod naszą petycją przez nauczycieli i uczniów zabrzańskiego zespołu szkół noszącego imię Rotmistrza:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=501751628258&set=a.501751528258.278724.300842628258

Dziękuję pani dyrektor Grażynie Kossowskiej-Łysy i środowisku związanemu z kierowaną przez nią placówką za wkład w zainicjowaną przed trzema laty akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Miło przekonać się, że nie na darmo Zespół Szkół nr 3 w Zabrzu obrał sobie tego właśnie patrona.

To kolejne potwierdzenie, że mieszkańcy, władze i samorządowcy Górnego Śląska doskonale rozumieją wagę Sprawy, o którą od stycznia 2008 r. walczymy. Warto przypomnieć, że rok temu, z inicjatywy Fundacji Paradis Judaeorum, jednemu z katowickich placów, nadano nazwę "Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego" (zob. pismo Przewodniczącego Rady Miasta Katowice ).

Warto dodać, że do naszej obywatelskiej inicjatywy z życzliwością odnieśli się także m. in. Śląski Kurator Oświaty (zob. pismo z Kuratorium Oświaty w Katowicach ), Marszałek Województwa Śląskiego (zob. pismo ), Wojewoda Śląski (zob. pismo ), a także Oddział Śląski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (zob. link ).

Mam nadzieję, że przykład dany przez Zespół Szkół nr 3 im.rtm.Witolda Pileckiego w Zabrzu okaże się zachętą także dla innych. Nie tylko dla szkół i nie tylko na Śląsku.

Trzeba sobie uświadomić, że w obliczu lekceważenia ze strony polityków i mediów, powodzenie odbudowy pamięci o Ochotniku do Auschwitz - w Polsce, w Europie i na świecie - zależy od każdego z nas.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

***

Uczestnicy i Sympatycy Ruchu Rodaków
Wszyscy którzy chcą dać świadectwo

Ruch Rodaków od samego początku jest wśród wspierających akcję Fundacji Paradis Judaeorum, magazyn RODAKpress na bieżąco informuje o jej przebiegu, w dziale autorskim prezesa Michała Tyrpy zachowane są najważniejsze teksty obrazujące przebieg akcji. Podawane są adresy internetowe umożliwiające zainteresowanym uzupełnienie ich wiedzy o materiały nie publikowane w naszym magazynie.

Trudno nie wyrazić podziwu dla Fundacji i jej prezesa za wytrwałość, ale też nie można całej pracy i odpowiedzialności za sukces końcowy jakim między innymi ma być uchwalenie przez europarlament Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem "spychać na ich barki".

Wezwanie do zebrania "miliona podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!" jest zadaniem dla nas wszystkich, dla każdego kto chce dać świadectwo. Wiemy jak trudno będzie ten cel zrealizować i dlatego zachęcamy Was wszystkich do zaangażowania się w rozpowszechnianie tego wezwania i zbierania podpisów.

To zadanie dla Uczestników Ruchu Rodaków obecnie pierwszoplanowe, a równocześnie ogromna prośba do czujących i myślących w kategoriach polskiego patriotyzmu w Europie odwiecznych Ojczyzn.

Pomóżmy zebrać milion podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!

Mirosław Rymar
Koordynator RR-świat

28.11.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet