Marsz Rotmistrza 2011 w Krakowie - Michał Tyrpa  

 

 

 

 

 

 


Marsz Rotmistrza 2011 w Krakowie

Relacja z uroczystości 110. urodzin Witolda Pileckiego w Krakowie i nie tylko.
Marsz Rotmistrza 2011 w Krakowie

Pod koniec drugiej dekady maja Republika Naszych Kolesiów odmienia przez przypadki aferę rozporkową w Nowym Jorku i zastanawia się, kto spośród naszych Drogich Wybrańców, jakie otrzyma miejsce na liście wyborczej. Dla odmiany, wolni obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej (jakże często myleni z elektoratem) w dniu 13 maja b.r. wyprawili huczny jubileusz Bohatera. Człowieka, którego - wbrew wysiłkom tak wielu potężnych wrogów - coraz więcej z nas uważa za wzór. Wyrazem tego jest nasza skandaliczna (nie koncesjonowana przecież przez cenzorów, mentorów i innych "właścicieli" Polski) apolityczna inicjatywa obywatelska.

Dorocznym wydarzeniem w ramach akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") są Marsze Rotmistrza organizowane wedle pomysłu Towarzystwa Michała Archanioła i przy współpracy Stowarzyszenia KoLiber, a także innych instytucji. Wszystkim, którzy przyczynili się do szczególnie pięknego uczczenia okrągłej rocznicy urodzin Ochotnika do Auschwitz raz jeszcze dziękuję. Dzięki wam możliwym stało się to, o czym wspominałem 14 b.m., zobacz: "13 maja - święto dumy i radości" .

Marsz Rotmistrza w Krakowie odbył się już po raz trzeci (zob. galerię zdjęć z ubiegłego roku ). Wieczorem 13 maja 2011 r. spotkaliśmy się jak zwykle pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Około kwadransa po 19.00. po przywitaniu zgromadzonych, z których każdy otrzymał pamiątkową naklejkę z Rotmistrzem, przemaszerowaliśmy ulicą Floriańską do Rynku Głównego. Stamtąd ulicą Grodzką przeszliśmy pod Krzyż Katyński na Placu Ojca Studzińskiego pod Wawelem.

W trakcie Marszu wznoszone były okrzyki na cześć Rotmistrza (m. in. te, o których mowa w tekście "Przypomnijmy o Rotmistrzu trzy dni przed jubileuszem" ). O skali zaangażowania uczestników świadczy i to, że hasła skandowała nie tylko młodzież. Nie tylko "zaprawieni w bojach" Małopolscy Patrioci czy ich specjalnie na tę okazję przybyli znajomi z Mielca. Okrzyki wznosili między innymi przedstawiciele duchowieństwa, a nawet całkiem małe dzieci. Naprawdę wzruszające było zobaczyć i usłyszeć berbecia, który jadąc "na barana" u swego taty, wysoko wznosił biało-czerwoną chorągiewkę, rytmicznie odkrzykując wraz z innymi: "Psy-pom-nijmy o Lot-mis-tsu!". Chciałbym w tym miejscu w serdecznie podziękować wspaniałym rodzicom, którzy na Marsz Rotmistrza (nie tylko w Krakowie!) stawili się ze swymi pociechami. Zaprawdę, szczególne daliście świadectwo...

W urodzinowym krakowskim orszaku na cześć Witolda Pileckiego pojawili się reprezentanci wielu instytucji i środowisk. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, za co z góry przepraszam. Dość powiedzieć, że nie zabrakło ani KoLibrantów, ani Towarzystwa Michała Archanioła. Obecni byli m. in. ks.prof. Jacek Urban - archiwariusz Katedry Wawelskiej i wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Teologicznego (to on koncelebrował łacińską Mszę św. 25 stycznia 2009 r. na Wawelu ), oraz ks. podporucznik Piotr Listopad - wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego. Pojawili się przedstawiciele Franciszkanów i Dominikanów. Środowisko krakowskiej "Solidarności" reprezentował między innymi Leszek Jaranowski. Na czele wspaniałego oddziału "Strzelców" przybył komendant Marcin Dul. W pięknym stroju harnasia stawił się Jerzy Słowik ze Związku Podhalan.

Bardzo dziękuję wolontariuszom, dzięki którym podczas krakowskiego Marszu rozdano ponad cztery tysiące "przypominających o Rotmistrzu", dwujęzycznych (polsko-angielskich) ulotek. Jak przed rokiem, nie znający polskiego turyści chętnie dowiadywali się szczegółów o Ochotniku do Auschwitz, któremu wolny świat zawdzięcza pierwsze Raporty o ludobójstwie w niemieckich fabrykach śmierci. Wielu z nich z deklarowało, że sięgnie po dostępny w Internecie od 3 lat, angielski przekład "Raportu Witolda" .

Podczas postoju pod pomnikiem Mickiewicza w Rynku, ideę Marszu Rotmistrza i akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" przypomniał zebranym Bartosz Wilk ze Stowarzyszenia KoLiber. Następnie, wciąż skandując hasła, udaliśmy się ul.Grodzką w stronę Wawelu. Pod kościółkiem św.Idziego, obok Krzyża Katyńskiego, Dawid Hallmann z Towarzystwa Michała Archanioła, które jest pomysłodawcą urodzinowych Marszów Rotmistrza, wyrecytował "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta. Następnie, pod przewodnictwem ks. prof. Jacka Urbana odmówiliśmy modlitwę o beatyfikację rtm.Witolda Pileckiego - chrześcijańskiego rycerza XX wieku.

Po części oficjalnej, chętni udali się do pubu Still, gdzie wzięliśmy udział w koncercie Towarzystwa Michała Archanioła. Dzięki śpiewnikom, publiczność mogła śpiewać wraz z zespołem. Koncert zakończył się gremialnym odśpiewaniem na baczność dziesięciu zwrotek "Pieśni Konfederatów Barskich". Potem długo w noc bawiliśmy się i dyskutowali przy dźwiękach żurawiejek i przebojów z lat 20. i 30. XX w., które były prezentowane w materiale pt. "Przypomnijmy o Rotmistrzu.z pieśnią na ustach!", opublikowanym 7 maja b.r. na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com

Ponieważ ostatnio byłem o to wielokrotnie pytany, informuję, że przez wiele miesięcy intensywnie zabiegałem o udział w krakowskim Marszu Rotmistrza przedstawicieli środowisk kultywujących tradycje kawaleryjskie. Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice, które nominalnie wciąż jest uczestnikiem akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu", nie po raz pierwszy zresztą, nie dotrzymało danego słowa.Tym bardziej warto podkreślić, że ułanów nie zabrakło na jubileuszowych Marszach Rotmistrza w Poznaniu i Piotrkowie Trybunalskim. A w Warszawie pojawiła się nawet husaria!

Innym zgrzytem 13 maja w Krakowie był akt agresji - na szczęście tylko słownej - ze strony przedstawiciela krakowskiego marginesu społecznego, który wyzwiskami obrzucił nas podczas przemarszu ulicą Floriańską. Wielkie brawa dla panów policjantów za szybkie spacyfikowanie popisującego się chamstwem krakowskiego mima - "złotego młodzieńca".

Jak wspominałem uprzednio - zob. "Przypomnijmy o Rotmistrzu 13 maja 2011!" - 110. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego świętowaliśmy w 22 miastach Polski. Gwoli ścisłości należało by dodać: co najmniej w dwudziestu dwóch. Można się o tym przekonać na podstawie relacji, fotogalerii i filmów z okrągłego jubileuszu Rotmistrza, które udostępniane są w aktualizowanym co dzień facebookowym profilu naszej akcji. Tych, którzy nie lubią Facebooka informuję, że znakomita większość materiałów dostępna jest bez konieczności logowania (i posiadania konta). Zobacz:
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Raz jeszcze dziękuję wszystkim "przypominającym o Rotmistrzu" za dane świadectwo. Nie tylko w Krakowie.

Obejrzyj relację video Małopolskich Patriotów z krakowskiego Marszu Rotmistrza :
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZKjTg98oxyU

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora


"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

17.06.2011r.
RODAKpress

***

Uczestnicy i Sympatycy Ruchu Rodaków
Wszyscy którzy chcą dać świadectwo

Ruch Rodaków od samego początku jest wśród wspierających akcję Fundacji Paradis Judaeorum, magazyn RODAKpress na bieżąco informuje o jej przebiegu, w dziale autorskim prezesa Michała Tyrpy zachowane są najważniejsze teksty obrazujące przebieg akcji. Podawane są adresy internetowe umożliwiające zainteresowanym uzupełnienie ich wiedzy o materiały nie publikowane w naszym magazynie.

Trudno nie wyrazić podziwu dla Fundacji i jej prezesa za wytrwałość, ale też nie można całej pracy i odpowiedzialności za sukces końcowy jakim między innymi ma być uchwalenie przez europarlament Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem "spychać na ich barki".

Wezwanie do zebrania "miliona podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!" jest zadaniem dla nas wszystkich, dla każdego kto chce dać świadectwo. Wiemy jak trudno będzie ten cel zrealizować i dlatego zachęcamy Was wszystkich do zaangażowania się w rozpowszechnianie tego wezwania i zbierania podpisów.

To zadanie dla Uczestników Ruchu Rodaków obecnie pierwszoplanowe, a równocześnie ogromna prośba do czujących i myślących w kategoriach polskiego patriotyzmu w Europie odwiecznych Ojczyzn.

Pomóżmy zebrać milion podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!

Mirosław Rymar
Koordynator RR-świat

28.11.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet