Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - Michał Tyrpa  

 

 

 

 

 

 


14 czerwca 2011 r., w 71. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

14 czerwca 2011 r. pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz, uczestnicy uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych wezwali premiera Donalda Tuska do uznania projektu ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

O historii trzyipółletnich zmagań uczestników akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, można się dowiedzieć z materiałów publikowanych od początku 2008 r. na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości, harcerze rozdali uczestnikom trzysta "przypominających o Rotmistrzu" ulotek.

Po Mszy św. odprawionej przed Blokiem 11, uczestnicy uroczystości przeszli pod Ścianę Straceń. Tamże Kazimierz Zając, więzień KL Auschwitz nr 261, odczytał apel do premiera Donalda Tuska, wzywający do uznania projektu ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Po odczytaniu listu do premiera (szczegóły niżej), delegacje złożyły wiązanki pod Ścianą Straceń.
Następnie uczestnicy przeszli pod budynek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im.rtm.Witolda Pileckiego - gdzie przed 71 laty dotarł transport pierwszych 728 polskich więźniów Auschwitz.

Pod upamiętniającą to wydarzenie tablicą, wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Władysław Szepelak, w Auschwitz nr 168061 wyrecytował swój wiersz, pt. "Oświęcim". [...]

Po południu, już z Krakowa, podpisany przez uczestników oświęcimskich uroczystości apel do premiera, został nadany na poczcie jako polecony list priorytetowy.

Podczas rozmowy pod bramą z napisem "Arbeit Macht Frei", pokazałem dziennikarzom także oryginały odpowiedzi, jakie w sprawie projektu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, otrzymałem od wysokich urzędników unijnych i szefów państw. Dokumenty te były prezentowane wielokrotnie, między innymi w materiale "Przypomnijmy o Rotmistrzu Viviane Reding" .

Wypada w tym miejscu wspomnieć, że mimo wielokrotnych zaproszeń ze strony Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich , posłowie na Sejm, senatorowie i europosłowie, z najwyższym lekceważeniem traktują Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Jedynym posłem, który 14 czerwca 2011 r. pojawił się na uroczystościach w byłym KL Auschwitz jest Stanisław Rydzoń. Okazuje się zatem, że jedyna partia w parlamencie RP, której zależy na kultywowaniu pamięci o polskich ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych to Sojusz Lewicy Demokratycznej...

Gratulując przedstawicielowi SLD pięknej, patriotycznej i, jak się okazało, nad wyraz oryginalnej postawy, wyrażam nadzieję, iż apel wystosowany spod Ściany Straceń w KL Auschwitz nie pozostanie bez odpowiedzi.

Tylekroć słyszeliśmy, że nadchodząca prezydencja w Unii Europejskiej to wielka szansa dla Polski. Dla nas, uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" , to także szansa na trwałe wprowadzenie umiłowania wolności i heroicznego wymiaru człowieczeństwa, których symbol stanowi postać Ochotnika do Auschwitz, w świadomość i pamięć Europejczyków.

Czy Polska zechce z tej szansy skorzystać?

Panie Premierze! Czekamy na odpowiedź. Czekamy na czyny i nieustająco wzywamy...

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

20.05.2011r.
RODAKpress

***

Uczestnicy i Sympatycy Ruchu Rodaków
Wszyscy którzy chcą dać świadectwo

Ruch Rodaków od samego początku jest wśród wspierających akcję Fundacji Paradis Judaeorum, magazyn RODAKpress na bieżąco informuje o jej przebiegu, w dziale autorskim prezesa Michała Tyrpy zachowane są najważniejsze teksty obrazujące przebieg akcji. Podawane są adresy internetowe umożliwiające zainteresowanym uzupełnienie ich wiedzy o materiały nie publikowane w naszym magazynie.

Trudno nie wyrazić podziwu dla Fundacji i jej prezesa za wytrwałość, ale też nie można całej pracy i odpowiedzialności za sukces końcowy jakim między innymi ma być uchwalenie przez europarlament Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem "spychać na ich barki".

Wezwanie do zebrania "miliona podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!" jest zadaniem dla nas wszystkich, dla każdego kto chce dać świadectwo. Wiemy jak trudno będzie ten cel zrealizować i dlatego zachęcamy Was wszystkich do zaangażowania się w rozpowszechnianie tego wezwania i zbierania podpisów.

To zadanie dla Uczestników Ruchu Rodaków obecnie pierwszoplanowe, a równocześnie ogromna prośba do czujących i myślących w kategoriach polskiego patriotyzmu w Europie odwiecznych Ojczyzn.

Pomóżmy zebrać milion podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!

Mirosław Rymar
Koordynator RR-świat

28.11.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet