O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTĄP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button
O pożałowania godnej sytuacji jedynej ogólnodostępnej, publicznej TVP - ANDRZEJ WARCHAŁOWSKI

 

 

 

 

 

 

 

 


O pożałowania godnej sytuacji jedynej ogólnodostępnej, publicznej TVP

Powstanie Fundacji na rzecz budowy Telewizji Społecznej RP zbiegło się z próbami likwidacji abonamentu w sytuacji, gdy telewizja publiczna musi konkurować z polskojęzycznymi stacjami TV, których właścicielem w przeważającej większości jest kapitał zagraniczny. Prywatne telewizje nie mają tak szczelnie nałożonego kagańca przepisów jak TVP. Telewizja Polska zatrudniająca tysiące pracowników nigdy nie będzie więc tak elastyczna jak stacje komercyjne.

Pomysł likwidacji abonamentu dla publicznej TV jest zabójczy z wielu powodów. Przede wszystkim TVP przeżywa wstrząsy przy każdej zmianie ekipy rządowej. Chęć władania telewizją przez polityków jest chyba silniejsza niż seksualne pożądanie. Stąd też cykliczne zmiany w kierownictwie tego medium, o wiele częstsze niż w ustabilizowanych demokracjach. Tak częste, że nowa ekipa skupia się przede wszystkim na przyznawaniu sobie najwyższych apanaży, nagród i usuwaniu lub neutralizacji przeciwników. Zajmuje to wiele czasu, zabiera dużo energii. Na podstawową działalność - program - nie staje już sił .

Do tego dochodzi jeszcze brak fachowości. Znakomita większość prezesów, wiceprezesów, dyrektorów znała telewizję wyłącznie od strony szklanego ekranu lub jako zaproszeni do studia goście. Stąd, przez wiele lat zatrudniali nadal agenturę SB pomocną przy prowadzeniu interesu. Jeszcze gorzej; niektórzy sami wywodzili się
z tej kategorii profesjonalistów.

Jest jeszcze jedna, nim przejdę do zasadniczego wątku, nurtująca mnie od lat sprawa. Dlaczego telewizja publiczna koduje swój satelitarny przekaz? Dlaczego musimy wspierać finansowo, jedną z trzech platform aby mieć dostęp do głównych programów TVP? Dlaczego KRRiT nie interweniuje, przecież prywatne telewizje kasują podwójnie: abonament za platformę i za reklamę?

Pomysł kodowania programu nastał wraz z ideą oglądania filmów lub programów sportowych nie przerywanych reklamami. I tak np. w Niemczech istnieje jedna, jedyna platforma "Premiere" , która za opłatą emituje ważne imprezy sportowe oraz filmy. Wszystkie programy telewizji ARD i ZDF, a także telewizji prywatnych są dostępne bez kodowania. Moje próby zainteresowania tym problemem ważnych i bardzo ważnych osób z kierownictwa TVP spełzły na niczym. "Ciemny lud" to kupuje z przyzwyczajenia.

Andrzej Warchałowski
Bonn, 14.05.2008r.

14. 05. 2008r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS