O RUCHU RODAKÓW
PRZYSTAP DO RUCHU RODAKÓW
RODAKpress - head
HOME - button

Do Senatu Kortezów - Jan Lucjan Wyciślak

 

 

 

 

 

 


Szanowny Panie Pośle

Senatu Kortezów tj izby wyższej Parlament u Hiszpanii jednomyślnie przygotował uchwałę w obronie polskich uczestników Brygad Międzynarodowych "Dąbrowszczaków", którzy w latach 1936-39 walczyli w wojnie domowej przeciw wojskom generała Francisca Franco występując po stronie republiki hiszpańskiej. Uchwała ma być przyjęta ostatecznie17 kwietnia 2007r.

Senat Kortezów uważa że: - "Konserwatywny rząd polski chce usunąć z historii swojego kraju pamięć o członkach Brygad, (...) których określa jako zdrajców i przestępców. (...) Chce im odebrać ich prawa i emerytury, jak już wcześniej usunął ich imiona z nazw ulic i szkół" - określenia zawarte
w ustawie.
Uchwała zobowiązuje rząd w Madrycie do udzielenia polskim kombatantom Brygad Międzynarodowych pomocy prawnej i konsularnej w walce o zachowanie ich praw. Podstawą takiej decyzji jest dekret rządu Hiszpanii z 1996 roku, który kombatantom Brygad przyznaje prawo do obywatelstwa hiszpańskiego.

Ponieważ trudno jest polemizować i uczyć historii ludzi (parlamentarzystów Hiszpanii) nie tyle nieświadomych tragedii jaką nasz naród doświadczył z rąk ludzi krzewiących w Europie doktryny komunistyczne, co celowo próbujących ingerować w polską obyczajowość polityczną. Dlatego zwracam się z apelem, który chciałbym złożyć na ręce hiszpańskich parlamentarzystów za pośrednictwem Ambasady Hiszpanii w Warszawie i proszę o poparcie wniosku.

Jego Ekscelencja Pan Ambasador
Ambasada Hiszpanii

00-459 Warszawa
ul. Myśliwiecka 4

Jego Ekscelencjo, Panie Ambasadorze

Senat Parlament u Hiszpanii zamierza podjąć uchwałę zamierzającą bronić polskich uczestników Brygad Międzynarodowych, "Dąbrowszczaków" przed działaniami Rządu i Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej rzekomo mającymi pokrzywdzić żyjących jeszcze "Dąbrowszczaków" odbierając im uzyskane od rządów PRL przywileje i zrównując z resztą obywateli naszego kraju.

Weteranów Brygad Międzynarodowych żyje dziś w Polsce jeszcze dwudziestu pięciu.

Apeluję zatem by Senat Parlamentu Hiszpanii podjął następujące dalsze działania:

Przyznał żyjącym weteranom hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-1938 domy na terenie Hiszpanii, umożliwił im wykorzystanie prawa do hiszpańskiego paszportu i zamieszkanie na terenie kraju o który walczyli.

Przyznał tym weteranom godziwe renty pozwalające na dostatnie życie po zamieszkaniu na terenie Hiszpanii.

Podjął stosowne uchwały wprowadzające nazwiska wszystkich bohaterskich uczestników batalion u im. gen. Jarosława Dąbrowskiego Brygad Międzynarodowych do dowolnych placów, ulic, bądź obiektów ale na terenie Hiszpanii.

Potępił Ukraińska Powstańczą Armię, przesyłając stosowny dokument dla parlamentu Ukrainy, za zabójstwo dowódcy Brygad Międzynarodowych generała Karola Świerczewskiego "Waltera", w/g
E. Hemingwaya noszącego ps hiszpański Goltz. Zabójstwo to dokonane 28 marca 1947r pod Baligrodem oraz inne mordy dokonane również na żołnierzach generała, są do dnia dzisiejszego przedmiotem chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii istniejącej na terenie Ukrainy i nobilitowanej przez parlament tego kraju.

Uczcił stosowną uchwałą również pamięć uczestników zdobycia przełączy Samosierra, którzy pod dowództwem szwoleżera Jana Leona Hipolita Kozietulskiego pułkownika wojsk polskich, dowódcy 3 szwadronu, w dniu 30 listopada 1808 r., zdobywając przełęcz dla cesarza Francji Napoleona, przyczynili się do obalenia wywodzących się jeszcze z "wieków ciemnych", jak pisze obecna hiszpańska prasa, dynastii hiszpańskich królów.

Szwoleżerowie ci przecież "nieśli na swoich szablach" powiew postępowych ideologii rewolucji francuskich, fundamentu prawa współczesnej Unii Europejskiej.

Podczas bitwy tej zginęli: kapitan Dziewanowski, porucznik Krzyżanowski, podporucznicy Rowicki [13] i Rudowski, wachmistrz Sokołowski, brygadier Mroczek, szwoleżerowie Białkowski, Ciesielski, Drodziński, Drożdżewski, Jasiński, Kowalski, Rokoszewski, Rymdzyko, Strachowski, Sulczycki, Turczyński, Wasilewski, Żabałowicz, Żurawski, Żylicz oraz Nieszworowicz (zaginął bez wieści). Łącznie straty w zabitych i rannych wyniosły 54 szwoleżerów cesarskiej gwardii.

Proszę o przekazanie niniejszego apelu na ręce hiszpańskich parlamentarzystów.

Polska dnia 26 marca 2007r
Jan Lucjan Wyciślak

Ps. Niniejszy apel można przesyłać na e-mail Ambasady Hiszpanii:

emb.esppl@mail.mae.es, embesp@medianet.pl
lub wybranemu przez siebie posłowi.

Jan Lucjan Wyciślak

28. 03. 2007r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW : O Ruchu Dolacz i Ty
RODAKpress : Aktualnosci w RR Nasze drogi
COPYRIGHT: RODAKnet
NASZE DROGI - button AKTUALNOŒCI W RR NAPISZ DO NAS