Jeden Człowiek: wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak
Odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska" w Domostawie
Pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - "Rzeź Wołyńska" - został odsłonięty dziś w Domostawie, k. Niska (Podkarpackie).
Pomnik Rzezi Wołyńskiej zaprojektowany został przez wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego .
Odlana w brązie rzeźba przedstawia orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach, a na skrzydłach umieszczono nazwy miejscowości, których mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, na które nabite jest ciało dziecka. U podstawy pomnika z jednej strony znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej - także w płomieniach głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik wraz z cokołem mierzy 20 merów wysokości.
Historia powstania pomnika
Pomnik został wykonany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) i ukończony w 2017 roku. Niestety, żadna gmina, w tym Rzeszów, nie chciała go umieścić u siebie. Dopiero ówczesny wójt gminy Jarocin (pow. niżańsi), Zbigniew Walczak, zaproponował posadowienie pomnika w Domostawie, co Andrzej Pityński zaakceptował.
Społeczny Komitet Budowy Pomnika
Były wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak powołał także Społeczny Komitet Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska" , który zajął się realizacją przedsięwzięcia. W lipcu 2022 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika. Prace budowlane zakończyły się w ostatnich dniach, a pomnik został przewieziony do Domostawy na koszt Komitetu, który zebrał ponad 590 tys. zł dzięki zbiórkom
Andrzej Pityński - kim był?
Andrzej Pityński ( 1947-2020 ) był jednym z największych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1974 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych.
Pityński był autorem wielu znanych rzeźb, monumentalnych i ekspresyjnych pomników, popiersi wielkich Polaków, medali, rzeźby kameralnej. Jego autorstwa są m.in. pomniki: "Katyń 1940", "Mściciel", "Patriota","Partyzanci", "Sarmata" czy "Błękitna Armia". 11 listopada 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Marlena Nowakowska
09.08.2024r.
Tygodnik Solidarność