Wzrost zapotrzebowania na "czarne złoto" nie ustaje
Węgiel bije kolejne rekordy
W czasie gdy Unia Europejska walczy z paliwami kopalnymi, globalne zużycie węgla bije kolejne rekordy. 2024 rok był przełomowy - zużycie węgla wyniosło 8,77 mld ton. Eksperci szacują, że zapotrzebowanie na "czarne złoto" w nadchodzących latach będzie jeszcze wyższe.
Węgiel bije kolejne rekordy
Jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna , w 2024 roku światowe gospodarki zużyły około 8,77 mld ton węgla. To nowy rekord, przewyższający poziom z roku 2023, który wynosił 8,53 mld ton. Mimo deklarowanej globalnej "dekarbonizacji" statystyki wciąż pną się w górę, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju wielkich azjatyckich gospodarek - Chin oraz Indii.
Chiny zdecydowanym liderem
W raporcie wskazano, że Chiny pozostają zdecydowanym liderem - zużycie węgla w tym kraju oscyluje wokół 4,93 mld ton w skali roku, co stanowi ponad połowę światowego zapotrzebowania. Tuż za Chinami plasują się Indie z wynikiem 1,31 mld ton . Ostatnie miejsce na węglowym podium zajmują Stany Zjednoczone z 368 mln ton . Rosnące potrzeby energetyczne i przemysłowe w Azji sprawiają, że wielu ekspertów z rezerwą podchodzi do prognoz szybkiego zmniejszenia udziału "czarnego złota" w globalnym miksie energetycznym.
Eksperci nie pozostawiają złudzeń
W Europie coraz częściej stawia się na zieloną energię, jednocześnie ograniczając wykorzystanie paliw kopalnych. W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiał " Nasz Dziennik ", może to skutkować spadkiem konkurencyjności unijnych gospodarek, szczególnie że szczyt wzrostu światowego zapotrzebowania na węgiel wciąż jest przed nami.
Publicysta Bloomberga Javier Blas twierdzi, że wcześniejsze przewidywania o szybkim osiągnięciu maksimum zużycia węgla były zbyt optymistyczne. Jego zdaniem globalny szczyt zapotrzebowania jeszcze nie nastąpił, a kolejne lata będą przynosić kolejne rekordy.
Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z gazetą twierdzi, że węgiel jeszcze przez lata będzie pozostawał fundamentem gospodarek dla wielu dynamicznie rozwijających się gospodarek Azji, Ameryki Południowej czy Afryki:
Ich głód energii jest nie do zaspokojenia, a droga ku lepszemu życiu wiedzie wprost przez kopalnie. Będzie to więc surowiec, który na lata zdominuje systemy energetyczne i gospodarcze
Zielony Ład będzie nas kosztował biliony złotych
W raporcie pt. "Drapieżny Zielony (nie)Ład" , który powstał na zlecenie NSZZ "Solidarność", prof. Władysław Mielczarski przeanalizował koszty unijnej polityki klimatycznej dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Naukowiec obliczył, że m.in. sam koszt renowacji budynków wybudowanych do 2002 roku będzie wynosił około 1 biliona złotych . To oznacza, że średni koszt renowacji jednego budynku to ok. 200,0 tys. zł .
Prof. Mielczarski zwrócił też uwagę na wyższe koszty produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych w porównaniu do tańszych elektrowni węglowych - nawet po uwzględnieniu opłat za emisję CO2 w ramach systemu ETS. Szacowany wzrost kosztu energii elektrycznej przy założeniu zwiększenia się udziału OZE do 75,0%, przy którym możliwa jest dekarbonizacja energetyki, będzie wynosił co najmniej 50,0% - wynika z analizy prof. Mielczarskiego.
Prof. Mielczarski dokonał także obliczeń dotyczących surowców. Z jego badań wynika, że wyprodukowanie jednej megawatogodziny w przypadku elektrowni węgla kamiennego kosztuje 610 zł. W przypadku farm wiatrowych lądowych jest to koszt 754 złotych, a dla farm fotowoltaicznych aż 819 złotych.
Koszty produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego są ponad 3-krotnie niższe od produkcji energii z paneli PV i 1,5-krotnie niższe, nawet wliczając podatek ETS. Koszty produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego są 2,3-krotnie niższe od kosztów produkcji energii elektrycznej w panelach PV i o 33% niższe przy uwzględnieniu podatku ETS.
Chociaż pełne spełnienie zamierzeń Zielonego Ładu nie jest możliwe, to próba jego wcielenia w życie spowoduje stagnację europejskich gospodarek, co już obecnie obserwujemy, oraz gigantyczne koszty dla społeczeństwa.
Kacper Pawowicz,kor.
15.01.2025r.
Tysol.pl