NA CZYM POWSTAJĄ IMPERIA? - Marek Baterowicz
 

 

 

 

 

 

 


NA CZYM POWSTAJĄ IMPERIA?

Z perspektywy dziejów łatwiej dać odpowiedź. I tak, imperium rzymskie powstawało w drodze podbojów, praktyki prawa i hegemonii łaciny. Imperium Karola Wielkiego także dzięki sile oręża, prawom i wierze. Imperium hiszpańskie rodziło się z miecza, zaszczepiania nowej religii i wspólnego języka. Mniej natomiast z praktyki kodeksu! Imperium francuskie powstałe z potrzeby obrony kraju było efemerydą, a nie uratował go kodeks Napoleona. A jak powstawało imperium brytyjskie nie trzeba nikomu wykładać w Australii! Imperium rosyjskie oparto na prochu armat, przemocy a bez poszanowania praw.W ostatniej fazie imperialnej, tej już sowieckiej, nie szanowano nawet ikon i cerkwi. I oczywiście ludzi zamęczonych w łagrach albo zagłodzonych na Ukrainie. W starożytnym imperium Chin szanowano prawa, a także trzeźwość (!) czyli inaczej mówiąc abstynencję. Była ona - zdaniem wielu w tamtej epoce - jednym z filarów potęgi państwa. Oto zachowany tekst z XII-tego wieku przed Chrystusem, podyktowany przez księcia Czu ( zapisał go wierny skryba), a zatytułowany "PRZECIWKO OPILSTWU" !!

Tako rzekł władca : spraw, by znano w Państwie Mei doniosłe zalecenia. Kiedy nasz wielki a dobrotliwy ojciec, władca Wen, położył podwaliny naszego cesarstwa na zachodzie, dniem i nocą ostrzegał swych dygnitarzy tymi słowy : "Wina używajcie tylko dla ofiar". I jeśli Bóg zsyłał pomyślność ludowi, działo się tak, gdyż wina używano jedynie dla uroczystych obrządków. I tam, gdzie Bóg zesłał plagi, kraj zasię uległ zamętowi, a ludzie utracili poczucie cnót, działo się tak zawsze za sprawą skłonności do wina. Takoż kiedy w małych czy wielkich państwach zarówno podobne darzyły się klęski, oto nadużycie trunków zawsze stawało się źródłem ich upadku.

Na naszych oczach upadło olbrzymie imperium, które uważano za niezniszczalne! Ba, sami jego władcy sądzili, że trwać będzie wiecznie, a nawet drogą rewolucji podbije całą plametę (!) Aliści, imperium to oparto na fałszywej ideologii, podlanej wódką tak obficie, że potop był tu nieunikniony. Imperium rządzone przez rozpitych sekretarzy trwało i tak dość długo. Pito w nim zresztą na wszystkich szczeblach, pewnie dlatego przegniły. A dzisiaj relikty tamtego imperium straszą jeszcze na antypodach, reklamy "Stolnicznej" nieraz straszą na ulicach Sydney! Nie wiem jednak czy w tym wypadku dużo pomoże, bo mamy wiele wódek lepszych od "Stolnicznej" - czy to bałkańska śliwowica, włoska grappa albo nasza "Żubrówka" czy "Jarzębiak"! Zalety tych wódek nie wymagają reklamy! Jakie zatem szanse w tej konkurencji ma wspomniana powyżej "Stolniczna" ? Doprawdy, chyba nieduże.

W samej Rosji natomiast kwitnie kult wódki. Oto otworzono w Moskwie .muzeum tego pospolitego trunku! Znajdują się w nim najstarsze flaszki po wódkach pędzonych w carskiej Rosji. I wiele innych "zabytków" z wódczanej branży. Tylko patrzyć, a powstanie na Placu Czerwonym świątynia dla "Stolnicznej", w której będą odprawiać uroczyste gusła z pobrzękiwaniem szklanek napełnionych tą cieczą.

Tymczasem w Chinach - zgodnie z pradawną tradycją - unika się raczej alkoholu, choć szanowano tam wino i dziś wina francuskie wkraczają triumfalnie na chiński rynek. Ale pije się tam herbatę, od tysięcy lat, a wyrafinowana kuchnia sprzyja zdrowiu kolejnych pokoleń. I pewnie dlatego Chińczycy wysuną się na czoło w wyścigu imperiów. Tym bardziej, że imperium Anglosasów zaczyna poważnie kuleć, złapane w potrzasku "wojny-nie wojny" w Iraku czy Afganistanie a ponadto szachowane ( narazie niezbyt groźnie ) przez inne państwa, aspirujące do statusu potęgi nuklearnej.

Jak wiemy republika Lechistanu nie aspiruje do członkostwa w klubie atomowym, naszą potęgą jest przecież ( poza Kamilem Stochem, Justyną Kowalczyk i łyżwiarzami) "Żubrówka" czy sporo gatunków piwa, których rodakom wymieniać nie trzeba. I tym się obronimy, zalejemy wszelkich intruzów, co by chcieli wtargnąć w nasze odwieczne granice, albo w te nieco nowsze - ustalone poza naszymi plecami w jałtańskim traktacie trzech wujaszków. Tak zamazano ostatecznie kształt naszej Rzeczypospolitej wielu narodów, rozdartej niegdyś rozbiorami, które unicestwiły naszą federacyjną monarchię, opartą na zbyt liberalnych prawach, przyczynach naszego upadku. Nie było to imperium, a w łonie Rzeczypospolitej tolerowano nazbyt te czynniki, które osłabiały władzę królewską i państwo. Mądry Polak po liberum veto.I patrzymy teraz bezsilni jak w murach Lwowa albo Wilna, odebranych nam przez Stalina z błogosławieństwem Anglosasów panoszą się obce elementy. Podobno - jak alarmował ktoś - pewne organizacje nadal rewindykują nasze prawa do tych miast, co jest po prostu nierealne. I wiedzą o tym działacze Związku Więźniów Politycznych Stanu Wojennego, dlatego alarm "ktosia" grubo jest przesadzony, a nawet wyssany z palca, podważając zdrowy rozsądek i siejąc niesprawiedliwe insynuacje. Niestety, mamy tyle szans odzyskania Lwowa, co Tatarzy - deportowani na Daleki Wschód - odebrania Krymu, gdzie z kolei ścierają się obecnie Ukraińcy i Rosjanie w kolejnej odsłonie pomarańczowej rewolucji. Czy przetrwa zagrożona czołgami manewrującymi nad granicą ? Janukowicz - ze swej kryjówki w Rostowie nad Donem - wzywa Putina do interwencji i władca Kremla musi stanąć na wysokości zadania, bo przecież już w grudniu 2013 AD panienki z Pussy Riot zgłosiły kandydaturę uwolnionego Chodorkowskiego na urząd prezydenta Rosji. W dodatku w Kijowie sen spędza mu widmo uwolnionej Julii Timoszenko. Przegrać w starciu z kobietami ? Nie jest to chyba marzeniem byłego pułkownika służb specjalnych. Ale różne mogą być wyroki dziejów i dopiero wtedy zobaczymy na czym jeszcze powstają imperia, albo dlaczego ulegają erozji.

Marek Baterowicz

11.03. 2014r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Docz do nas - Aktualnoi RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrocie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet