IGRZYSKO CZY POŚMIEWISKO? - Marek Baterowicz
 

 

 

 

 

 

 


IGRZYSKO CZY POŚMIEWISKO?

Nowa wizyta prof. Normana Daviesa wywołała już sporo szumu, także krytycznych wypowiedzi na Pulsie Polonii. Cztery komentarze po sprawozdaniu z wizyty u pp. Tyddów druzgoczą wypowiedzi profesora, również jego lekceważący stosunek do pytań z sali, który świadczy, że doradca Tuska czuje się jak gwiazdor mogący ignorować fakty i audytorium. Wbrew logice i dobrym obyczajom lży legalną opozycję w IIIRP nazywając ją ... sektą albo grupami... awanturników (?). Tymczasem dobrze widzimy, że to politycy PO prowokują opozycję właśnie wywołując awantury (jak Niesiołowski), niegodne demokracji, podobno zainstalowanej w Polsce po 1989, ale naprawdę proklamowanej bez pokrycia. Prof. Davies jakby nie dostrzegał potrzeby walki z korupcją w IIIRP i uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości, o co od dawna daremnie zabiega Prawo i Sprawiedliwość, skutecznie blokowane przez układ post-komunistyczny i sądy na usługach dawnej nomenklatury, wzmocnionej młodszymi adeptami (jak właśnie Tusk, Lis, Schetyna, Arabski, czy Komorowski - wielki kibic WSI). Układ ten posiada też silny poligon medialny w redakcji Michnika i TVN. Jest to praktycznie scementowany reżim o rysach dyktatury w kraju nominalnie demokratycznym. Nie można zresztą mówić o demokracji tam, gdzie nie ma niezawisłych sądów.

Prof. Davies kpi z "herezji" smoleńskiej i wmawia nam, że nie było zamachu na samolot, gdy wszystkie poczynania rządu, komisji "śledczych" i sterowanej odgórnie prokuratury dowodzą, że właśnie zamach był, jeśli muszą go kryć prymitywne i urągające prawom fizyki werdykty Anodiny i Millera. Wiarygodność tych raportów jest zerowa. Jako historyk prof. Davies powinien wiedzieć, że ta zbrodnia w końcu zostanie wyjaśniona, tak jak uprzednio katyńska. Dlaczego więc angażuje swój intelekt i honor w obronę sprawy przegranej w przyszłości? Czy tylko dlatego, że jest doradcą premiera?

Kiedyś z zapartym tchem czytałem jego książki, poczynając od "Orła Białego..." (świetna praca o wojnie polsko-bolszewickiej), też "Boże Igrzysko" ceniąc jego ogromną wiedzę i serce nam życzliwe. Później w tomie "Europe" ( 1997), przeznaczonej dla czytelnika już nie polskiego, dostrzegłem jednak tony i detale niezbyt miłe dla nas, które wynikały chyba nie tylko z pośpiechu. Tak jakby naszą historię nagle inaczej traktował na europejskim podwórku, a inaczej w tomach dla nas pisanych. Był to pierwszy sygnał, że profesor nie zawsze jest mężem niezawodnym. Dzisiaj potwierdza to stanowisko doradcy Tuska i szereg enuncjacji na poziomie filipa z konopii jak np. zapewnienia, że w roku 1989 usunięto komunistów od władzy. A dawniej on sam miał tu wątpliwości jak czytamy we wstępie do wydania polskiego "Serca Europy" (Londyn, Aneks, 1995) : Dwa lata po "wyzwoleniu" byli klawisze więzienni ciągle zasiadali w Sejmie ubrani w szaty obrońców ładu i porządku (str. 18), albo : "...byli komuniści i ich partnerzy z dawnego Frontu Jedności Narodu ciągle posiadali rozwiniętą sieć powiązań w terenie i prawdopodobnie dostęp do środków finansowych" (str.19). A tenże wstęp kończy minorowe zdanie - " Nadal nie można przewidzieć kształtu politycznego Polski".

I to się akurat zgadza, bo twór post-magdalenkowy (dziwna hybryda IIIRP z elementami PRL-bis) - przeżarty korupcją i agenturą - nie spełnia aspiracji Polaków do normalnego państwa, a miało być przecież przyjazne dla obywateli i błyszczeć zaletami demokracji. Jest dokładnie odwrotnie, a o suwerenności nie ma nawet co mówić - bo to co zostało z niej po traktacie lizbońskim odcięła nam operacja smoleńska, zmajstrowana cynicznie przez służby specjalne dwóch państw, którym bardzo przeszkadzało stronnictwo Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z jego polityką jagiellońską, tak źle widzianą na Kremlu. Jeden z internetowych wpisów wykłada też jasno: "Gdybyśmy żyli w normalnym kraju to ten pupil WSI nie zajmowałby Belwederu". Kraj wymaga więc repolonizacji nie tylko gospodarki. Obcy emisariusze nam tu nie pomogą...

A pamięć o smoleńskiej tragedii chcą nam zamulić i odebrać, na szczęście nie wszędzie, bo na antypodach będą odprawione msze święte. Natomiast we Wiedniu patriotyczna Polonia musiała zorganizować mszę w katedrze Św.Stefana, bo polski kościół na Rennwegu bojkotuje rocznicę kwietniową. Ksiądz rektor zamówił na cały rok msze święte każdego 10-tego za dusze współbraci, aby przypadkiem emigranci nie mogli zrobić mszy smoleńskiej w tym kościele! Posunięcie na miarę kapłana wyświęconego może przez Putina? Oddaje niestety rozmiar nikczemności pewnych ludzi, a może ich tchórzostwa? Jeżeli będziemy się wstydzić celebrowania pamięci Ofiar z Tupolewa, to stracimy godność narodową i ostatnie szczątki niepodległości.

Prof. Davies zaleca, by nie mówić źle o Polsce - racja! Sęk w tym jednak, że Polski jeszcze nie ma. Post-magdalenkowa hybryda czy owa "poczwarka, która wykluła sią z motyla opozycji" (wg Wildsteina), owa IIIRP jest tworem z gruntu chorym i antydemokratycznym. Pomysł budowy IV RP pozostaje więc nadal w mocy, dlatego krytyka IIIRP jest naszym świętym obowiązkiem, a nie czymś nagannym.

Marek Baterowicz

18.04. 2014r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Docz do nas - Aktualnoi RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrocie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet