RODAKwave

Programy radiowe, muzyka, inne pliki audio

 
 

Jan Kiepura

Jan Kiepura - słynny tenor, najpopularniejszy gwiazdor scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego, od lat trzydziestych dwudziestego wieku również aktor. Ekranowy amant o rozbrajającym uśmiechu i niezwykłym wdzięku. Zagrał w 39 filmach, m.in.; "Dla Ciebie śpiewam", "Czar cyganerii", "Valse Brilliante", "Księżniczka czardasza".
W roku 1931 ruszył na podbój Ameryki. Odnosił sukcesy na Broadwayu, oklaskiwała go publiczność Metropolita Opera. W swym repertuarze miał najsłynniejsze główce partie operowe i operetkowe.
Występował także na scenach Wiednia /m.in. z Lotte Lehmann/, Mediolanu, Berlina, Monachium, Paryża, Buenos Aires, Brukseli, Budapesztu, Pragi, Brna, Hawany, Rio de Janeiro, Sao Paulo i w Polsce, do której tęsknił i wciąż wracał. Śpiewał po angielski, niemiecku, francusku i polsku.
Tak w największym skrócie można przedstawić sylwetkę "Chłopaka z Sosnowca".
Jan Kiepura mimo oszałamiającej kariery, przez całe życie mówił o sobie, że jest prostym chłopakiem z Sosnowca. Jako jeden z pierwszych śpiewaków operowych potrafił nawiązać dialog z publicznością. Nigdy nie odmawiał, gdy Go poproszono by zaśpiewał i ...... śpiewał na ulicy, z dachu taksówki, balkonu czy na schodach gmachów operowych. Kiepura z każdą publicznością umiał porozumieć się jej językiem. Pod tym względem wyprzedził swój czas.
Talent Kiepury był czymś niezwykłym. Ten wspaniały śpiewak, zdobył w XX wieku, olbrzymią popularność na całym świecie, a jest ona udziałem niewielu Polaków i niewielu artystów.
W osobie Jana Kiepury zbiegły się cechy niezwykłe; niepowtarzalny głos, wielka muzykalność oraz nieskrępowane poczucie własnej wartości. Był uosobieniem cyganerii i chyba pierwszym polskim artystą kultowym w najczystszym tego słowa znaczeniu. To prawdziwy obywatel świata i patriota. Ciągle pamiętał swój kraj i rodzinne miasto, z którego wyruszył na podbój najznamienitszych scen świata. Demonstrował swą polskość w wielu drobiazgach. Przy lada okazji podkreślał, że nosi polskie buty, zapraszał na polski obiad, także ślub z Martą Eggerth wziął w Polsce.
Hojnie wspomagał rodzinę, przyjaciół, młodych i zdolnych artystów. Wiele koncertował na cele charytatywne. Również po wojnie dawał w świecie koncerty, z których dochód szedł na rzecz kraju. Stale mieszkając za granicą, podkreślał swoje związki z krajem i kiedy tutaj przyjechał po wojnie, był przyjmowany bardzo entuzjastycznie. Sercem był cały czas w kraju swego dzieciństwa, tutaj także pragnął być pochowany. Ostatnia wola artysty została spełniona. Spoczywa na warszawskich Powązkach. . - za jan.kiepura.pl

Jan Kiepura - Brunetki blondynki
Jan Kiepura - Carmen
Jan Kiepura - Jan Kusiewicz - Barkarola
Jan Kiepura - Kujawiak
Jan Kiepura - Manuela
Jan Kiepura - Musisz w tę noc moją być
Jan Kiepura - Ninon, ach uśmiechnij się
Jan Kiepura - O Marie, O Marie
Jan Kiepura - O sole mio
Jan Kiepura - Puccini - Cyganeria
Jan Kiepura - Sweet Melody of Night
Jan Kiepura - Trubadur
Jan Kiepura - Usta milczą
Jan Kiepura - Verdi - La donna e mobile
Jan Kiepura - Tell MeTonight
Kiepura Jan - Wr
óć do Sorento

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Docz do nas - Aktualnoi RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrocie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet