Przypomnijmy o Rotmistrzu Żydom polskim - Michał Tyrpa

 


Przypomnijmy o Rotmistrzu Żydom polskim

Jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji Paradis Judaeorum i wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") ostatniego pięciolecia, jest zapobieżenie podejrzanym targom świętą pamięcią Ochotnika do Auschwitz. Właśnie minął rok od wielkiej - choć przez cenzorów w mediach przemilczanej - debaty, której preludium był tekst pt. "Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!"

Za nami pierwsze trzy z dwudziestu wydarzeń w ramach wyznaczonych przez "Kalendarium Rotmistrzowskie 2013" .

Przed nami czwarte z wydarzeń, anonsowana już (zob. "Przypomnijmy o Rotmistrzu w marcu 2013" ) 72. rocznica dotarcia pierwszego raportu Pileckiego do Londynu, vide wydarzenie z 18 marca b.r.: "Aliantom o Auschwitz" .

To dobry moment, by zapytać o stosunek do Witolda Pileckiego i Sprawy, o którą wolontariusze akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") walczą od stycznia 2008 r., środowiska Żydów polskich.

Tym bardziej, że właśnie minął rok od pamiętnej - choć przez funkcjonariuszy cenzury udających dziennikarzy - skrupulatnie przemilczanej, wielkiej debaty na temat podejrzanych targów świętą pamięcią Ochotnika do Auschwitz.

Z perspektywy marca 2013 r. należy ową dyskusję uznać za jedno z najważniejszych osiągnięć Fundacji Paradis Judaeorum i wolontariuszy akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu". Sprawa została postawiona jasno. Pamięć rtm.Pileckiego jest święta i polskie społeczeństwo obywatelskie nigdy nie zgodzi się na hucpę zaproponowaną rok temu przez Forum Żydów Polskich.

Mimo niezbyt zachęcających doświadczeń ostatniego pięciolecia, wciąż nie tracę nadziei, że środowisko polskich Żydów zechce zachować się w sposób godny. Zwłaszcza, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców globalnej wioski uświadamia sobie, iż w wymiarze moralnym Żydzi są szczególnymi dłużnikami twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz.

Czy owa prawda dotrze do świadomości Żydów polskich?

Fundacja Paradis Judaeorum wszystkich ludzi dobrej woli nieustająco zaprasza do włączenia się w "przypominanie o Rotmistrzu". Wobec Forum Żydów Polskich stoimy na stanowisku, które rok temu w sposób precyzyjny sformułował Wiesław Prostko.

Czy wolno wierzyć, że Forum Żydów Polskich potraktuje nas inaczej, niż dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego potraktowała List Otwarty ś.p. Marii Fieldorf-Czarskiej?

Uczestników naszej zeszłorocznej debaty zapraszam do odświeżenia sobie jej treści. Tych dla których to nowość - do zapoznania się z wszystkimi argumentami, jakie między 6 marca a 23 maja 2012 r. pojawiły się w łącznie ponad trzystu komentarzach pod tekstem pt. "Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!" i na głównym facebookowym profilu akcji. W tym oto wątku:

http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=203745796399373&id=300842628258

Wszystkich, którzy chcieliby się przyczynić do osiągnięcia celów akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), zapraszam do udziału w każdym z nadchodzących wydarzeń "Kalendarium Rotmistrzowskiego 2013", a także w aktualizowanych codziennie wydarzeniach:

"Remind USHMM about Witold Pilecki "
"O ŚWIĘTO BOHATERÓW DO EUROPOSŁÓW"
"WITOLD PILECKI ZASŁUŻYŁ NA WAWEL"

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Michał Tyrpa
więcej na blogu autora

Główny profil akcji na facebooku (tam najświeższe nowiny):
http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

15.03.2013r.
RODAKpress

***

"Raport Witolda" po angielsku w Sieci

***

Uczestnicy i Sympatycy Ruchu Rodaków
Wszyscy którzy chcą dać świadectwo

Ruch Rodaków od samego początku jest wśród wspierających akcję Fundacji Paradis Judaeorum, magazyn RODAKpress na bieżąco informuje o jej przebiegu, w dziale autorskim prezesa Michała Tyrpy zachowane są najważniejsze teksty obrazujące przebieg akcji. Podawane są adresy internetowe umożliwiające zainteresowanym uzupełnienie ich wiedzy o materiały nie publikowane w naszym magazynie.

Trudno nie wyrazić podziwu dla Fundacji i jej prezesa za wytrwałość, ale też nie można całej pracy i odpowiedzialności za sukces końcowy jakim między innymi ma być uchwalenie przez europarlament Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem "spychać na ich barki".

Wezwanie do zebrania "miliona podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!" jest zadaniem dla nas wszystkich, dla każdego kto chce dać świadectwo. Wiemy jak trudno będzie ten cel zrealizować i dlatego zachęcamy Was wszystkich do zaangażowania się w rozpowszechnianie tego wezwania i zbierania podpisów.

To zadanie dla Uczestników Ruchu Rodaków obecnie pierwszoplanowe, a równocześnie ogromna prośba do czujących i myślących w kategoriach polskiego patriotyzmu w Europie odwiecznych Ojczyzn.

Pomóżmy zebrać milion podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!

Mirosław Rymar
Koordynator RR-świat

28.11.2010r.
RODAKpress

 
RUCH RODAKÓW: O Ruchu - Docz do nas - Aktualnoi RR - Nasze drogi - Czytelnia RR
RODAKpress: W skrocie - RODAKvision - Rodakwave - Galeria - Animacje - Linki - Kontakt
COPYRIGHT: RODAKnet